Samouczek korzystania z wyszukiwarki

Zanim zadasz pytanie, na które ktoś już dawno udzielił odpowiedzi skorzystaj z wyszukiwarki. Tu znajdziesz wskazówki, jak skutecznie używać opcji "szukaj"

Samouczek korzystania z wyszukiwarki

Postprzez Lucass poniedziałek, 23 listopada 2009, 17:21

Szanowni użytkownicy forum KKP.
Ponieważ odwiecznym i wydawałoby się nierozwiązywalnym problemem od zawsze jest nasza wyszukiwarka, postaram się pokrótce wyjaśnić zasady jej działania. Być może ułatwi to niektórym korzystanie z niej. Oczywiście w tym celu niezbędne jest przeczytanie tego tekstu. Jeżeli nie macie na to czasu/nie chce Wam się/uważacie, że to i tak nic nie da* udajcie się od razu do działu "pytam" i zadajcie pytanie. Liczcie się jednak z surową/gwałtowną/nieprzyjemną* reakcją Moderatorów. I nie miejcie potem do nikogo, a zwłaszcza do Nich pretensji.

* - niepotrzebne skreślić

Do rzeczy:

Po pierwsze - nie korzystajcie z okna wyszukiwarki widniejącego na każdej stronie forum tylko z wyszukiwarki zaawansowanej do której link jest pod tymże oknem.
To pozwoli na doprecyzowanie zakresu i przedmiotu poszukiwań.
Przeczytanie instrukcji w części "WYSZUKIWANIE" powinno również pomóc.
W "OPCJACH WYSZUKIWANIA" musimy określić zakres poszukiwań. Tzn jeśli np chcemy przeszukać konkretny dział zaznaczamy go. Zwykle jednak przeszukiwanie będzie dotyczyło całego forum.
Najlepiej korzystać z opcji "wyświetl wyniki jako posty". Wówczas wyszukiwarka wylistuje wszystkie posty, w których wystąpiła zadana przez nas fraza.
I teraz chyba najważniejsze!
Wyszukiwarka działa na zasadzie filtra, który w archiwum forum (czyli we wszystkich postach) wyszukuje konkretnej frazy czyli ciągu znaków - przeważnie literowych.
Jeżeli zatem w wyszukiwarkę wpiszemy słowo
Kod: Zaznacz cały
zawór
to filtr wylistuje wszystkie tematy lub posty (w zależności od zaznaczonego pola wyboru w części "OPCJE WYSZUKIWANIA" w których występuje słowo "zawór"
Ale nie wylistuje postów, w których słowo to występuje w innych liczbach ("zawory"), przypadkach ("zaworu") i tym podobnych odmianach.
Jeżeli chodzi nam konkretnie o zawór EGR, a nie o np wydechowy to powinniśmy określić wyszukiwarce o jaki zawór nam chodzi. W tym, celu używamy łącznika "+" i wpisujemy
Kod: Zaznacz cały
zawór + EGR
Oczywiście wylistowane zostaną tylko te posty w których słowa te wystąpią łącznie. Zatem nie zostaną wylistowane zawory ssące i wydechowe ale także te nas interesujące jeżeli autor posta nie użył słowa "EGR"
Aby uzyskać również posty, w których interesujące nas słowo występuje w innych odmianach musimy posłużyć się "*" czyli gwiazdką, która zastępuje dowolny ciąg znaków. Oznacza to mniej więcej tyle, że jeśli w wyszukiwarkę wpiszemy
Kod: Zaznacz cały
zaw*
uzuskamy wszystkie posty w których występuje "zawór", "zawory", "zaworów" ale i "zawias", "zawiadowca", "zawód".
Dlatego należałoby doprecyzować o jaki zaw* nam chodzi i wpisać
Kod: Zaznacz cały
zaw* + EGR

Jednym słowem trzeba używać mózgu zgodnie z jego przeznaczeniem, przypomnieć sobie w jakich postaciach może wystąpić interesujące nas słowo lub ciąg słów i odpowiednio sformułować pytanie dla wyszukiwarki.

To tylko instruktaż podstawowy ale myślę, że na tyle wystarczający by każdy znalazł za pomocą wyszukiwarki to, czego mu potrzeba.
Zapewniam Was, że to głupia maszyna. Ale na tyle inteligentna, że nie będzie chciała współpracować z kimś, kogo nie stać na minimum wkładu własnego czyli zaangażowania w choćby przeczytanie instrukcji.

Moderatorów proszę o nieodsyłanie do szukajki, której obsługa jak widać sprawia tyle trudności, ale do powyższego samouczka.
I z góry dziękuję :)

EDIT 29.06.2011 r.

Słowo kluczowe musi zawierać co najmniej 4 znaki. Można to obejść dodając do trzyliterowego słowa kluczowego gwiazdkę "*" np
Kod: Zaznacz cały
LED*

lub
Kod: Zaznacz cały
EGR*

W przeciwnym wypadku wyszukiwarka nie zadziała.
Pozdrawiam, Lucass
Obrazek
Zapraszam na http://www.wedrowki.com
Avatar użytkownika
Lucass
Kangoomistrz 2012, ale w dalszym ciągu Zdiagnozowany Kangooholik Podróżny
Kangoomistrz 2012, ale w dalszym ciągu Zdiagnozowany Kangooholik Podróżny
 
Posty: 10332
Dołączył(a): środa, 28 czerwca 2006, 23:00
Lokalizacja: Kraków, zasadniczo...

Powrót do Jak korzystać z wyszukiwarki

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość