ceny paliwa- protest

Wycięte posty z innych for, zgłoszone do moderatora jako off-topic

ceny paliwa- protest

Postprzez ArturOln czwartek, 6 stycznia 2011, 23:17

Drodzy Forumowicze.
długo mnie nie było na forum, ale mam nadzieję, że nie pozostawiłem po sobie złego wrażenia.
mamy problem. wszyscy. w Olsztynie cena paliwa 95 przekracza na większości stacji 5zł.
osobiście tankuję na Lukoil'u (wiem, wiem, Rosyjskie), gdzie na dzień dzisiejszy koszt zatankowania jednego litra to 4.98zł.
problem dotyczy całej Polski.
jak to jest, że cena baryłki ropy sięga 150 dolców i benzyna kosztuje 4,60/litr, a teraz, jak mamy 90$/baryłka, płacimy ponad 5?
z tego, co się orientuję PKN Orlen jest w większości w posiadaniu państwa polskiego. (jeśli się mylę, proszę mnie poprawić.)
jutro, 7.01.2011 odbędzie się protest na Wiejskiej, który ma wymusić na rządzie obniżki cen paliwa. ja niestety nie mogę dojechać i dowiedziałem się o nim dzisiaj.
w klubie (i na forum) jest nas sporo.
więc moje pytanie brzmi: czy nie moglibyśmy klubowo pojechać na Wiejską w jakiś piękny dzień i zablokować ją? jakie są szanse zaangażowania innych klubów do tego(myślę, że duże)? kto i w jakiej ilości mógłby wydrukować ulotki, żeby powsadzać je za szybę w innych autach w swoim mieście? (ja mogę poświęcić ze 20 stron a4).

inną opcją, którą proponuję jest tak zwany strajk włoski.
organizujemy w swoich miastach takie strajki, polegające na tankowaniu np. po 5 litrów. wystarczy 20 samochodów z prawie pustymi bakami, żeby zablokować na cały dzień jedną stację.

czy mogę liczyć na poparcie klubowych koleżanek i kolegów? która opcja, jest Waszym zdaniem bardziej realna?
ze swojej strony zrobię co w mojej mocy i będę starał się zadziałać w Olsztynie jak tylko dam radę.
KangooR 1,2 16V 75 dzikich koni mechanicznych:) Helios z 2003r. Hyundai I30 1.4 109 KM- Błękitna Laleczka.
"Długie proste są dla dobrych samochodów, zakręty są dla dobrych kierowców".
ArturOln
Kangoojunior
Kangoojunior
 
Posty: 58
Dołączył(a): wtorek, 28 kwietnia 2009, 16:59
Lokalizacja: Olsztyn

Re: ceny paliwa- protest

Postprzez MaciekR4 czwartek, 6 stycznia 2011, 23:32

ArturOln napisał(a):Drodzy Forumowicze.
(...)
jak to jest, że cena baryłki ropy sięga 150 dolców i benzyna kosztuje 4,60/litr, a teraz, jak mamy 90$/baryłka, płacimy ponad 5?
(...)

no mnie też to zastanawiało...ale nawet po litrze tego się nie da zrozumieć...taka branża i tyle
ArturOln napisał(a):jutro, 7.01.2011 odbędzie się protest na Wiejskiej, który ma wymusić na rządzie obniżki cen paliwa. ja niestety nie mogę dojechać i dowiedziałem się o nim dzisiaj (...)

data - sorry, nawet jakbym siedział w domu, to bym nie podjechał - szkoda mi czasu na takie sprawy...a że jutro mam i bieganie po urzędach i pogrzeb w międzyczasie - to i tak nie będzie mnie...

ArturOln napisał(a): czy nie moglibyśmy klubowo pojechać na Wiejską w jakiś piękny dzień i zablokować ją?

jak tylko zorganizujesz pozwolenie na taką imprezę...to może może, ale jak będę miał duuuużo wolnego czasu i trochę paliwa górką...

ArturOln napisał(a):inną opcją, którą proponuję jest tak zwany strajk włoski.
organizujemy w swoich miastach takie strajki, polegające na tankowaniu np. po 5 litrów. wystarczy 20 samochodów z prawie pustymi bakami, żeby zablokować na cały dzień jedną stację.

a nie szkoda czasu na takie manewry?

ArturOln napisał(a):czy mogę liczyć na poparcie klubowych koleżanek i kolegów? która opcja, jest Waszym zdaniem bardziej realna?
ze swojej strony zrobię co w mojej mocy i będę starał się zadziałać w Olsztynie jak tylko dam radę.

na moje poparcie nie masz co liczyć, bo to walka z wiatrakami...chcesz jechać to tankuj, a jak nie to pedałuj lub biegnij na komunę miejską...

a opcja...hmmm, ja wybieram bramkę nr 3 :mrgreen:
Obrazek
Avatar użytkownika
MaciekR4
Kangooekspert
Kangooekspert
 
Posty: 628
Dołączył(a): sobota, 11 lipca 2009, 22:28
Lokalizacja: WOT - Otwock

Re: ceny paliwa- protest

Postprzez ArturOln czwartek, 6 stycznia 2011, 23:36

MaciekR4, rozumiem Cię absolutnie i sam nie za bardzo przejmowałem się takimi rzeczami, ale jak miałem zatankować i Kangoora i I30 do pełna jednego dnia to mnie coś strzeliło. Niestety nie dam rady zorganizować tego, ze względu na miejsce, w którym mieszkam jak i na brak wiedzy. dlatego szukam kogoś, kto miałby odpowiednie know-how. co do innych klubów, mam trochę wolnego czasu nocami i chętnie podrzucę pomysł innym. ale już pozwolenia itp. pewnie nie dam rady załatwić. chociaż, z pomocą klubową...kto wie:)
KangooR 1,2 16V 75 dzikich koni mechanicznych:) Helios z 2003r. Hyundai I30 1.4 109 KM- Błękitna Laleczka.
"Długie proste są dla dobrych samochodów, zakręty są dla dobrych kierowców".
ArturOln
Kangoojunior
Kangoojunior
 
Posty: 58
Dołączył(a): wtorek, 28 kwietnia 2009, 16:59
Lokalizacja: Olsztyn

Re: ceny paliwa- protest

Postprzez Lucass sobota, 8 stycznia 2011, 13:18

Z prawnego punktu widzenia legalność takiej imprezy jest nie do osiągnięcia.
Polecam lekturę Ustawy o zgromadzeniach, a w szczególności Ustawę prawo o ruchu drogowym w odniesieniu do tamowania bądź utrudniania ruchu drogowego.

Co do mechanizmów zjawiska wzrostu cen - to złożone zagadnienie. Liczy się również kurs złotego, a właściwie dolara. Gdy ropa była po 150 dolców był on po prostu tańszy, choć i tak większa część ceny benzyny na stacji to akcyza.

Ja widzę inne rozwiązanie. Nie kupować paliwa albo kupować zdecydowanie mniej. Jeździć komunikacją miejską, rowerem, chodzić na piechotę. Tanio i zdrowo, a o ile mniejsze korki będą :mrgreen:
Rynek to popyt i podaż. Jak popyt się zmniejszy, to ceny spadną. Ale społeczeństwo woli płakać i płacić :lol: To widać najlepiej po tzw "dniach bez samochodu" :lol: :lol: :lol:
Walka ze stacjami jest bezsensowna (napisałem tu wcześniej idiotyczna, ale nie czuj się urażony ;) ). Będziesz walczył nie z koncernem, ale z franszyzobiorcą (czyt. ajentem), którego wpływ na ceny paliwa jest ułamkowoprocentowy. To tak jakbyś blokował gabinet lekarski, bo lekarz ma kontrakt z NFZ tylko na 5-ciu pacjentów dziennie i za darmo nie chce ich więcej przyjmować.

Jeżeli nie możesz zrezygnować z samochodu, albo ograniczyć jego używania załóż gaz albo kup hybrydę.
W kwestii paliwa jesteśmy skazani na monopol. Nie koncernów paliwowych, ale wydobywających ropę. A oni nie mają żadnego interesu w obniżaniu cen. Ale pod presja mogą to zrobić, co najlepiej widać było na początku kryzysu. Wtedy wobec zagrożenia spadku sprzedaży ceny baryłki o dziwo nagle spadły :twisted:
Pozdrawiam, Lucass
Obrazek
Zapraszam na http://www.wedrowki.com
Avatar użytkownika
Lucass
Kangoomistrz 2012, ale w dalszym ciągu Zdiagnozowany Kangooholik Podróżny
Kangoomistrz 2012, ale w dalszym ciągu Zdiagnozowany Kangooholik Podróżny
 
Posty: 10332
Dołączył(a): środa, 28 czerwca 2006, 23:00
Lokalizacja: Kraków, zasadniczo...

Re: ceny paliwa- protest

Postprzez zuczek sobota, 8 stycznia 2011, 15:23

Lucass napisał(a): choć i tak większa część ceny benzyny na stacji to akcyza.



Gdyby polityka państwa w tej kwestii była mnie rabunkowa . to paliwo mielibyśmy na pewno tańsze. co do reszty przedmówcy w zupełności się zgadzam
http://www.grcb.pl http://www.akzp.pl http://gabaryty.szczecin.pl

żółte 1,5 dCi ALIZE 2003r ,ALBRECH 6890+ALAN 9+densei EC2002
Kłopot z życiem polega na tym, że nie ma okazji go przećwiczyć i od razu robi się to na poważnie.

http://roszek-rogowiec.fm.interia.pl/index.html
Avatar użytkownika
zuczek
Kangoogaduła
Kangoogaduła
 
Posty: 400
Dołączył(a): piątek, 6 lutego 2009, 00:21
Lokalizacja: Zachodniopomorskie-Police

Re: ceny paliwa- protest

Postprzez Lucass sobota, 8 stycznia 2011, 15:59

No bo ceny zmierzają do tego by być na poziomie europejskim. Przecież nasi wspaniali politycy kolejnych opcji rządzących zawsze powtarzali, że ceny paliwa muszą się zrównać z europejskimi.
Tylko jakoś zapomnieli o zarobkach... :evil:
Pozdrawiam, Lucass
Obrazek
Zapraszam na http://www.wedrowki.com
Avatar użytkownika
Lucass
Kangoomistrz 2012, ale w dalszym ciągu Zdiagnozowany Kangooholik Podróżny
Kangoomistrz 2012, ale w dalszym ciągu Zdiagnozowany Kangooholik Podróżny
 
Posty: 10332
Dołączył(a): środa, 28 czerwca 2006, 23:00
Lokalizacja: Kraków, zasadniczo...

Re: ceny paliwa- protest

Postprzez skarb sobota, 8 stycznia 2011, 18:35

Tak mi się nasunęło, że zaproponuje protest przeciwko wzrostowi kursu franka szwajcarskiego (uderza w ludzi mających kredyty w CHF) a także protest przeciwko spadkowi kursu Euro (cierpią na tym eksporterzy).

Proponuje bojkot szwajcarskich serów i czekolady Lindt, blokadę i pikiety przed kantorami , demonstracje przed rezydencją Georga Sorosa, a także bojkot Banku Światowego i :lol:
2008 Kangoo II Privielege 1.5 dci 105 km - wszystkomający z cennika z wyjątkiem dachu szklanego.
2004 Kangoo I Helios 1.5 dci - 102 km
Avatar użytkownika
skarb
Kangooekspert
Kangooekspert
 
Posty: 852
Dołączył(a): wtorek, 12 kwietnia 2005, 23:00
Lokalizacja: ŁÓDŹ

Re: ceny paliwa- protest

Postprzez jarod37 sobota, 8 stycznia 2011, 19:37

Walczmy o wolne poniedziałki nie tylko ten "lany" :lol:
BYŁ :( Helios II 2008 Gwiezdny Pył POSZEDŁ DO LUDZI :(
jest Xsara Picasso
Avatar użytkownika
jarod37
II Vice Kangoomistrz 2010
II Vice Kangoomistrz 2010
 
Posty: 418
Dołączył(a): niedziela, 8 lutego 2009, 10:13
Lokalizacja: zazwyczaj Gorzów Wlkp

Re: ceny paliwa- protest

Postprzez MaciekR4 sobota, 8 stycznia 2011, 23:04

ArturOln napisał(a):MaciekR4, rozumiem Cię absolutnie i sam nie za bardzo przejmowałem się takimi rzeczami, ale jak miałem zatankować i Kangoora i I30 do pełna jednego dnia to mnie coś strzeliło (...)


żyję z transportu, a roboty mam z dnia na dzień zauważalnie mniej...zatankować muszę jeżeli chce zarobić i nie ważne, czy są to 2 czy nawet 3 zbiorniki pod korek/24 w aucie które zarabia - trzeba się tym pogodzić i tyle...narzekam i kur***, że drogo, ale co to zmieni? jak przez 1, góra 2 miesiące cena nie zejdzie do bardziej rozsądnego pułapu, to będę musiał po negocjować stawki, mimo iż wiem, że są marne szanse na wyrwanie tych dodatkowych 3-5 gr/km netto


chcesz jeździć = tankuj paliwo...nie chcesz/nie stać Cię = wybierz inny środek transportu...to jest niestety brutalna rzeczywistość nie tylko u nas, ale na całym świecie
Obrazek
Avatar użytkownika
MaciekR4
Kangooekspert
Kangooekspert
 
Posty: 628
Dołączył(a): sobota, 11 lipca 2009, 22:28
Lokalizacja: WOT - Otwock

Re: ceny paliwa- protest

Postprzez Jacoob niedziela, 9 stycznia 2011, 00:36

Co lepsi próbują cwaniakować już tak maksymalnie...
http://motoryzacja.interia.pl/hity_dnia ... ce,1580039


p.s
jako przyszły ekonomista powiem Wam, że ceny w długim okresie są sztywne... problemem (dla społeczeństwa) jest to,
że w krótkim są elastyczne co wzbudza "protesty", agresje i "bariery psychologicznej piątki zł".
Kangoo 1.5 DCI Expression, diesel, 2002r. 116000km
Jacoob
Kangoogaduła
Kangoogaduła
 
Posty: 176
Dołączył(a): poniedziałek, 31 sierpnia 2009, 23:19
Lokalizacja: Kraków

Następna strona

Powrót do Off-Topic

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 59 gości