wymiana uszczelki pokrywy zaworów 1,2 16V

Wiem jak coś zrobić lub mam wiedzę, którą chcę się podzielić z innymi

wymiana uszczelki pokrywy zaworów 1,2 16V

Postprzez bocanegra1 czwartek, 31 stycznia 2013, 22:02

Witam, po ostatniej akcji z uszczelką pod pokrywą zaworów w moim kangoo 1.2 16 V 2003 r postaram się opisać rzeczowo instrukcję.
1. demontaż plastikowego dekla (u mnie szary z napisem renault 16V) uwaga na zaczepy łatwo się łamią. Odkręcić filtr powietrza (2 śruby na nasadkę 10) i wyciągnąć go.
2. wyciągnąć kable ze świec i odkręcić cewkę po uprzednim odpięciu wtyczki od cewki.
3. dpięcie wtyczek między ścianą grodziowa a silnikiem (komputer, czujnik ciśnienia i inne które przymocowane są do kolektora ssącego) wyciągnąć przewód gumowy z króćca i wszelkie wtyczki z kolektora.
4. odpiąć przwód zasilania paliwa na listwie wtryskowej (pryśnie benzyną) i powrotu na kolektorze (nad cewką po lewej stronie).
5. odkręcić dwie śruby od listwy wtryskowej (torx) jedna dobrze widoczna druga pod kolektorem - dojść można przedłużką (torx).
6. wyjąć listwę wtryskową , najpierw dość ciężko ją wyjąć z kolektora. operacja ta jest dość trudna ale powoli wykonalna, można po wysunięciu do połowy odpiąć wtyczki od wtryskiwaczy. UWAGA NIE POŁAMAĆ WTYCZEK O WTRYSKIWACZY!!!!
7. po wyjęciu listwy (chwilę odczekac aż nerwy opadną) jest dobry dostęp do śrub kolektora ssącego (10 nasadka z przedłużką) jeżeli donbrze pamiętam 8 szt.
8. odkręcić odkręcić 4 śrubki mocujące kolektor od góry (jakaś gwiazdka nie pamiętam rozmiaru).
9. można poluzować 3 śruby od łapy - łatwiej będzie włożyć dekiel przy składaniu.
10. po ściągnięciu kolektora ssącego - trochę motania i gimnastyki z instalacją i przepustnicą jest dostęp do śrub od dekla kila szt nasdka 10, niekóre dobrze schowane.
11. pozdjęciu dekla - nowa uszczelka, można dać cienko silikonu temperaturowego - ja dałem za drugim razem,
12. do wkładania dekla dobrze mieć kogoś do pomocy bo trochę jest komplikacji.
13. po ułożeniu pokrywy namiejsce stopniowo dokręcać śruby aby równomiernie dociskać , aby uszczelka się gdzieś nie podwinęła.
14. reszta czynności jak przy rozzkręcaniu całego ustrojstwa.

Po złożeniu wszystkiego nie pomyliś przewodów paliwowych!!!!

Przy zakładaniu kolektora ssacego powinno się wymienić uszczelki i PAMIĘTAĆ O DOKRĘCENIU WSZYSTKICH ŚRUB żeby nie łapał lewego powietrza bo będzie klops.

Po założeniu kolektora ostrożnie wkładamy listwę wtryskową UWAGA NA WTYCZKI !!!!ABY NIE UŁAMAĆ SĄ DOŚĆ DELIKATNE.

Przed założeniem uszczelki oczywiście oczyścić dobrze powierzchnie styku uszczelki.

Może komuś to pomoże bo ja to robiłem dwa razy i za każdym razem jakieś problemy z tego wyszły, raz lewe powietrze poprzez niedokręcenie śruby na pierwszym cylindrze a drugi ułamana wtyczka na 3 cylindrze.

Powodzenia.
kangoo 1,2 16 V elpidzi, 1.5 dci 60 kW
bocanegra1
Kangoorzątko
Kangoorzątko
 
Posty: 15
Dołączył(a): sobota, 26 stycznia 2013, 10:03
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: wymiana uszczelki pokrywy zaworów 1,2 16V

Postprzez slay piątek, 1 lutego 2013, 01:29

Następnym razem zrób zdjęcia, będzie profesjonalna fotorelacja ;)
Dodam jeszcze swoje trzy grosze.
Śmiało można odpuścić punkt 5 i 6. Po co rozłączać wtyczki, wyciągać listwę, skoro i tak odchodzi z kolektorem :?:
Ten silnik nie ma powrotnego przewodu paliwowego.
Silikon wystarczy w tych miejscach.
Załączniki
4.JPG
4.JPG (39.97 KiB) Przeglądane 8529 razy
Był -"biedny"1.2 8V 1997
Jest-1.2 16V Privilege
Avatar użytkownika
slay
Kangoodetektyw
Kangoodetektyw
 
Posty: 1347
Dołączył(a): poniedziałek, 3 lipca 2006, 23:00
Lokalizacja: Rumia

Re: wymiana uszczelki pokrywy zaworów 1,2 16V

Postprzez bocanegra1 piątek, 1 lutego 2013, 19:53

Masz rację nie trzeba wyciągac listwy bo odchodzi z kolektorem. Ja robiłem to dwa razy i pierwszy raz nie wyciągałem listwy, ale jak dla mnie było o wiele trudniej dostać się do śrub kolektora. Być może , że u mnie jest nie co trudniej bo mam przewody gazowe na kolektorze. W każdym razie oba sposoby przerabiałem i ten w moim opisie wydaje się łatwiejszy, acz kolwiek możliwe i wykonalne jest to bez wyciągania listwy. Co do zdjęć faktycznie mogłoby być lepiej , ale robota wyszła dość spontanicznie. A o przewody chodziło mi o ten do listwy i drugi do kolektora , to nie wiem czy to jest odpowietrzenie czy co to tam innego , może wiesz to daj znać.
kangoo 1,2 16 V elpidzi, 1.5 dci 60 kW
bocanegra1
Kangoorzątko
Kangoorzątko
 
Posty: 15
Dołączył(a): sobota, 26 stycznia 2013, 10:03
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: wymiana uszczelki pokrywy zaworów 1,2 16V

Postprzez pchlistosc poniedziałek, 28 października 2013, 13:28

Odświeżam temat. Ile może kosztować wymiana uszczelki pod pokrywą zaworu wraz z regulacją zaworów, oraz wymiana uszczelki kolektorem ssącym (z silnika cieknie olej)
Kangoo 1.2 16v 2004 rok.
Z góry dzięki za pomoc :)
Jeżeli chcesz wykonać ozonowanie lub skorzystać z usługi pranie tapicerki samochodowej Wrocław. Zapraszam :-)
pchlistosc
Kangoorzątko
Kangoorzątko
 
Posty: 29
Dołączył(a): niedziela, 16 grudnia 2012, 18:30

Re: wymiana uszczelki pokrywy zaworów 1,2 16V

Postprzez branio poniedziałek, 28 października 2013, 16:25

70
Can go. Kangoo
Zahaczony kłapacz z Junkersem
Avatar użytkownika
branio
Kangoomaniak
Kangoomaniak
 
Posty: 3970
Dołączył(a): wtorek, 15 marca 2005, 00:00
Lokalizacja: Kraków

Re: wymiana uszczelki pokrywy zaworów 1,2 16V

Postprzez pchlistosc środa, 30 października 2013, 14:05

branio napisał(a):70



dzięki Branio za odpowiedz, a z materiałami po stronie mechanika ile może wynieść całość ?
Jeżeli chcesz wykonać ozonowanie lub skorzystać z usługi pranie tapicerki samochodowej Wrocław. Zapraszam :-)
pchlistosc
Kangoorzątko
Kangoorzątko
 
Posty: 29
Dołączył(a): niedziela, 16 grudnia 2012, 18:30

Re: wymiana uszczelki pokrywy zaworów 1,2 16V

Postprzez branio środa, 30 października 2013, 17:31

120
Can go. Kangoo
Zahaczony kłapacz z Junkersem
Avatar użytkownika
branio
Kangoomaniak
Kangoomaniak
 
Posty: 3970
Dołączył(a): wtorek, 15 marca 2005, 00:00
Lokalizacja: Kraków

Re: wymiana uszczelki pokrywy zaworów 1,2 16V

Postprzez paullo1980 piątek, 29 listopada 2013, 20:36

wymieniłem uszczelkę, markowy silikon w miejscach oznaczonych i nadal tył silnika między ścianą grodziową a silnikiem zaolejony. Na wiosnę chyba jeszcze raz muszę przeprowadzić operację. Swoją drogą dlaczego dobra uszczelka nie trzyma?
paullo1980
Kangoojunior
Kangoojunior
 
Posty: 30
Dołączył(a): piątek, 4 listopada 2011, 19:29
Lokalizacja: Nysa

Re: wymiana uszczelki pokrywy zaworów 1,2 16V

Postprzez branio sobota, 30 listopada 2013, 08:00

To nie uszczelka nie trzyma a kolektor
Can go. Kangoo
Zahaczony kłapacz z Junkersem
Avatar użytkownika
branio
Kangoomaniak
Kangoomaniak
 
Posty: 3970
Dołączył(a): wtorek, 15 marca 2005, 00:00
Lokalizacja: Kraków

Re: wymiana uszczelki pokrywy zaworów 1,2 16V

Postprzez paullo1980 sobota, 30 listopada 2013, 18:10

Kolektor wydechowy? Co on ma wspólnego z wyciekiem, może czegoś nie wiem? Proszę o podpowiedz. :-)
paullo1980
Kangoojunior
Kangoojunior
 
Posty: 30
Dołączył(a): piątek, 4 listopada 2011, 19:29
Lokalizacja: Nysa

Następna strona

Powrót do Wiem

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości