Niedziałające światła mijania / światła drogowe.

Wiem jak coś zrobić lub mam wiedzę, którą chcę się podzielić z innymi

Niedziałające światła mijania / światła drogowe.

Postprzez Alosza piątek, 15 listopada 2013, 14:25

Krótka historia,
Jakiś czas temu w trasie przestały działać światła mijania (kangoo 2003). Źródłem problemu okazała się uszkodzona manetka (miedziane styki wytarły się).
Kupiłem chiński zamiennik w zawrotnej cenie 90 pln (najtańszy oryginał w tamtym czasie 350pln).
Nowa manetka służyła mi nie cały rok. Tym razem ustaerka polegała na tym, że w czasie jazdy samoistnie włączy mi się światła drogowe, których nie mogłem wyłączyć nawet gasząc silnik i wyjmując kluczyk ze stacyjki. Po rozebraniu mojej chińskiej przyjaciółki okazało się, że plastyk rozłączający styki świateł drogowych jest stopiony od wysokiej temperatury. Z ciekawości zajrzałem też do starej manetki. Tam ten sam element również był nadtopiony. Mam wrażenie, że dzieje się tak poprzez zbyt długie przytrzymywanie manetki w położeniu "świateł ostrzegawczych" kiedy jednocześnie śiwecą światła mijania i drogowe.
Tyle.
Pozdrawiam,
A.
Alosza
Kangoorzątko
Kangoorzątko
 
Posty: 13
Dołączył(a): sobota, 28 stycznia 2012, 18:46

Re: Niedziałające światła mijania / światła drogowe.

Postprzez Lucass piątek, 15 listopada 2013, 16:06

Tak naprawdę powodem topienia się styków w manetce jest brak w układzie przekaźnika świateł. Cały prąd wali przez manetkę i trudno dziwić się, że styki się przegrzewają.
Nie wiem czy to oszczędność, czy głupota konstruktorów...
Pozdrawiam, Lucass
Obrazek
Zapraszam na http://www.wedrowki.com
Avatar użytkownika
Lucass
Kangoomistrz 2012, ale w dalszym ciągu Zdiagnozowany Kangooholik Podróżny
Kangoomistrz 2012, ale w dalszym ciągu Zdiagnozowany Kangooholik Podróżny
 
Posty: 10332
Dołączył(a): środa, 28 czerwca 2006, 23:00
Lokalizacja: Kraków, zasadniczo...

Re: Niedziałające światła mijania / światła drogowe.

Postprzez czarek0402 poniedziałek, 18 listopada 2013, 09:36

Ciekawe Lucass. Ale oryginał służył prawie 10 lat, a zamiennik 1 rok. Alosza, często i jak używałeś długich? Jakie masz żarówki? H4 55W? Czy naprawiałeś wtyki, gniazda żarówek z różnych powodów, miejscach? :)
Renault Kangoo 1.5dci Korsika Blau 2003
czarek0402
Kangooekspert
Kangooekspert
 
Posty: 727
Dołączył(a): poniedziałek, 14 lutego 2011, 21:16
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Niedziałające światła mijania / światła drogowe.

Postprzez Alosza czwartek, 21 listopada 2013, 22:26

mam zwyczaj doświetlania sobię co jakiś czas drogi długmi w czasie jazdy, bez ich włączania - to pewnie jest powód awarii. Starą manetkę wymieniłem ze wzgledu na wytarte styki miedziane odpowiedzialne za włączanie świateł mijania. Przytopienie plastyku rozłącznika zauważyłem przy okazji. Żarówy siedzą takie jakie są zalecane przez producenta. Nie wymieniałem ich nigdy na inne. Żadnych modyfikacji ani napraw nie dokonywałem.
Alosza
Kangoorzątko
Kangoorzątko
 
Posty: 13
Dołączył(a): sobota, 28 stycznia 2012, 18:46


Powrót do Wiem

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości