Gaśnica

Wiem jak coś zrobić lub mam wiedzę, którą chcę się podzielić z innymi

Gaśnica

Postprzez Szumak niedziela, 21 września 2008, 22:13

Witam.
Zapewne wielu użytkowników kangura zastanawiało się gdzie w tym samochodzie umieścić gaśnicę. Ja również stanąłem przed tym problemem i wydaje mi się, że rozwiązanie jakie znalazłem jest optymalne. Proponuję zamocować ją pod tylną kanapą w centralnej części zaraz powyżej kanału. Lokalizacja taka sprawia, że gaśnica nie przeszkadza w normalnym użytkowaniu samochodu a jednocześnie jest zawsze na wyciągnięcie ręki zarówno kierowcy jak i każdego z pasażerów.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Pozdrawiam!
Suzuki Marauder [2001]:
Obrazek
Suzuki Burdelmam C50 [2006]
Obrazek
Był: Kangur Polarny 1.2 16V LPG [2002]:
Obrazek
Była: Babcia Asia 1.8 [1994]:
Obrazek
Avatar użytkownika
Szumak
Vice Kangoomistrz 2012
Vice Kangoomistrz 2012
 
Posty: 1963
Dołączył(a): piątek, 27 czerwca 2008, 11:26
Lokalizacja: SBI - GMB - GWE

Re: Gaśnica

Postprzez Masaccio niedziela, 21 września 2008, 22:30

Pomysł nie głupi, ja mam dwie gaśnice luzem pod fotelem :)
Avatar użytkownika
Masaccio
Kangoomaniak
Kangoomaniak
 
Posty: 3842
Dołączył(a): sobota, 11 marca 2006, 00:00
Lokalizacja: Wrocław

Re: Gaśnica

Postprzez Lucass niedziela, 21 września 2008, 22:58

Niom...
Taką gaśnicą można zgasić...
...papierosa.
Ja zainwestowałem w 2kg, a to też właściwie żadna gwarancja :roll:
Może miejsce nie jest "pod ręką" ale te 5 sekund różnicy aż takiej nie robi
gaśnica.jpg
gaśnica.jpg (34.02 KiB) Przeglądane 2122 razy
Pozdrawiam, Lucass
Obrazek
Zapraszam na http://www.wedrowki.com
Avatar użytkownika
Lucass
Kangoomistrz 2012, ale w dalszym ciągu Zdiagnozowany Kangooholik Podróżny
Kangoomistrz 2012, ale w dalszym ciągu Zdiagnozowany Kangooholik Podróżny
 
Posty: 10332
Dołączył(a): środa, 28 czerwca 2006, 23:00
Lokalizacja: Kraków, zasadniczo...

Re: Gaśnica

Postprzez Haku poniedziałek, 22 września 2008, 06:57

Ja mam w tym samym miejscu co Lucass, tylko po drugiej stronie. Wozilem ja dlugo pod fotelem, ale przy kazdym homowaniu mialem wrazenie ze powyrywa kable od pasow :)
Obrazek
1,5 dCi, Alize, Gwiezdny pył, '03, CB-Radio
Telefony GSM - Serwis < - - > Code Radio < - - > Navi
Avatar użytkownika
Haku
Kangoogaduła
Kangoogaduła
 
Posty: 495
Dołączył(a): piątek, 1 grudnia 2006, 00:00
Lokalizacja: Wrocław

Re: Gaśnica

Postprzez Szumak poniedziałek, 22 września 2008, 09:06

Ja mam nadzieję, że nigdy nie będzie potrzebna obawiam się również, że w razie takiej potrzeby i tak nie będę miał szans by cokolwiek tą czy większą gaśnicą zrobić. Z drugiej strony mam kratę, więc mocowanie gaśnicy w przedziale bagażowym znacznie wydłuża dostęp do niej. Można by się zastanowić, czy w zaproponowanym miejscu nie wejdzie gaśnica 2kg - nie wiem o ile ma większą średnicę i czy nie będzie przeszkadzać pasażerom.
Suzuki Marauder [2001]:
Obrazek
Suzuki Burdelmam C50 [2006]
Obrazek
Był: Kangur Polarny 1.2 16V LPG [2002]:
Obrazek
Była: Babcia Asia 1.8 [1994]:
Obrazek
Avatar użytkownika
Szumak
Vice Kangoomistrz 2012
Vice Kangoomistrz 2012
 
Posty: 1963
Dołączył(a): piątek, 27 czerwca 2008, 11:26
Lokalizacja: SBI - GMB - GWE

Re: Gaśnica

Postprzez bogdan02 poniedziałek, 22 września 2008, 09:12

Pozwólcie że sie wtrące.
Lucass: taką malą też można coś gaśić, to wszystko jest kwestja umiejętności. (nie niczy się wielkość tylko figlarność ;) )
Bo jak może nie raz widzieliscie ktoś tam psikal pod maskę przez wloty powietrza to mo nawet 6 kg braknie.
Najczęściej pożar samochodu zaczyna się w komorze silnika, szanse na ugaszenie gaśnicami proszkowymi 1, 2 kg mamy tylko w początkowej fazie rozwoju pożaru. Podstawą jest otwarcie maski, należy przy tym uwarzać na gwatowne powiększenie się plomieni, oraz gorące elementy nadwozia. Duże plomienie po 2-3 sek. znikną, komora silnika się "oddymi" i wtedy możemy przystąpić do gaszenia. Widzimy gdzie się pali i co się pali, czy kable przy akumulatorze, czy paliwo pod gaźnikiem, itp. Wiemy w którą stronę skierować proszek, widzimy jak dużo go podać i jaka jest skuteczność.
Jest jeszcze sprawa jakości i skuteczności tanich gaśnic, sposobu trzymania, itp
W moim bolidzie gaśnicę mam przykręconą do rączki od akumulatora. Jak będzie się palio na tyle że otworzę maskę to i dam radę zgaśić tą jedynką. A jak nie dam rady otworzyć to mam autocasco i 998. W koszyczku pod fotelem ze sprzętu gaśniczego mam tylko rękawiczki skórzane coby sobie lapek nie poparzyć i do innych celów też przydatne.
To tak krótko ;) na temat.
Z drugiej strony mam kratę, więc mocowanie gaśnicy w przedziale bagażowym znacznie wydłuża dostęp do niej.


Te kilka sekund dużej to jest nic, naprawdę. Jak będziesz mia czas jedz na zlomowisko, polej silnik jakiegoś wraka rozpuszczelnikiem lub naftą, bardzo ostrożnie podpal spróbuj to zgaśić. Sam się przekonasz że nie w szybkości sila.
20 zl na gaśnicę ale doświadczenie bezcenne.
bogdan02 - Już jestem emerytem
Xsara Picasso 1,8 LPG i Xsara 1,8 LPG Też francuzy czyli nieprzewidywalne samochody
Avatar użytkownika
bogdan02
Kangooekspert
Kangooekspert
 
Posty: 916
Dołączył(a): środa, 24 października 2007, 23:00
Lokalizacja: Wieluń

Re: Gaśnica

Postprzez Masaccio poniedziałek, 22 września 2008, 09:24

Nie pozostaje nic innego, jak posłuchać rad zawodowca :) Mam nadzieję, że nigdy mi się to nie przyda.
Avatar użytkownika
Masaccio
Kangoomaniak
Kangoomaniak
 
Posty: 3842
Dołączył(a): sobota, 11 marca 2006, 00:00
Lokalizacja: Wrocław

Re: Gaśnica

Postprzez Lucass poniedziałek, 22 września 2008, 19:57

Po cichu liczyłem na Ciebie bogdan02 ;)
No i popatrz, a ja bym gasił inaczej tzn nie otwierałbym maski, żeby ognia nie podsycać. :? Taką opinię kiedyś słyszałem, a okazuje się, że jak wszystko co zasłyszane, można w buty wsadzić :evil:
Dzięki za instruktaż specjalisty :)
BTW należy też pamiętać, że porządna gaśnica powinna co roku być poddawana kontroli. Kosztuje taka przyjemność 7 zeta, a jakoś lepiej się człowiek czuje :geek:
A te z tesco z gwarancją na 5 lat to... :P
Pozdrawiam, Lucass
Obrazek
Zapraszam na http://www.wedrowki.com
Avatar użytkownika
Lucass
Kangoomistrz 2012, ale w dalszym ciągu Zdiagnozowany Kangooholik Podróżny
Kangoomistrz 2012, ale w dalszym ciągu Zdiagnozowany Kangooholik Podróżny
 
Posty: 10332
Dołączył(a): środa, 28 czerwca 2006, 23:00
Lokalizacja: Kraków, zasadniczo...

Re: Gaśnica

Postprzez jacQ poniedziałek, 22 września 2008, 20:29

Lucass napisał(a):BTW należy też pamiętać, że porządna gaśnica powinna co roku być poddawana kontroli. Kosztuje taka przyjemność 7 zeta, a jakoś lepiej się człowiek czuje :geek:
A te z tesco z gwarancją na 5 lat to... :P

Nie zapominaj że te z tesco też masz obowiązek poddawać kontroli co rocznej. Co pięć lat kontrola jest dokładniejsza lub wymienią część bebechów, ale po szczegóły to do "zawodowca" :)
jacQ
ex 1.2/D4F 730/Campus'07 oklejony srebrny
ex 1.9D/F8Q 632/RN'01 biel lodówki
Avatar użytkownika
jacQ
Kangoogaduła
Kangoogaduła
 
Posty: 294
Dołączył(a): czwartek, 9 października 2003, 23:00
Lokalizacja: Kielce / Piaseczna Górka

Re: Gaśnica

Postprzez bogdan02 poniedziałek, 22 września 2008, 21:12

Ile chcecie tych naklejek - kontrolek :lol: :?:
Nowa gaśnica może mieć przegląd na kilka lat, lecz potem co rok. Najlepsza taka jak ma Lucass ze względu na manometr czyli możemy ocenić czy jest ciśnienie oraz przy odrobinie wprawy stwierdzić czy proszek się nie zbrylil bo kontrolka to jedno a sprawność to drugie.
Tak co piąta tania gaśnica nie zadziala lub zadziaa kiepsko.
Z samochodami tez jest tak że jak nowy to nie musi mieć przegladu co rok.
A prawda jest taka że taniej gaśnicy takiej za 20 zeta nie opaca się oddawać na przegląd, no chyba że tylko dla posiadania naklejki i uspokojeniu sumienia (mam ważną naklejkę ;) )

No i popatrz, a ja bym gasił inaczej tzn nie otwierałbym maski, żeby ognia nie podsycać. Taką opinię kiedyś słyszałem, a okazuje się, że jak wszystko co zasłyszane, można w buty wsadzić

Też tak nie do końca bo my też gaśimy bez otwierania maski. Bo jak przyjechaeś na miejsce pożaru samochodem który może podać 25 m3 piany ciężkiej i do tego w krótkim czasie czyli z dużą intensywnością to też byś rozwarzal otwierać od razu czy jak przydusisz ogień.
Ale to już za daleko się zaglębiamy.
bogdan02 - Już jestem emerytem
Xsara Picasso 1,8 LPG i Xsara 1,8 LPG Też francuzy czyli nieprzewidywalne samochody
Avatar użytkownika
bogdan02
Kangooekspert
Kangooekspert
 
Posty: 916
Dołączył(a): środa, 24 października 2007, 23:00
Lokalizacja: Wieluń

Następna strona

Powrót do Wiem

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 27 gości