Naprawa zamka tylnej klapy

Wiem jak coś zrobić lub mam wiedzę, którą chcę się podzielić z innymi

Naprawa zamka tylnej klapy

Postprzez Lucass piątek, 28 sierpnia 2009, 17:50

Objawy:
1. Siłownik centralnego odblokowuje klapę, klamka otwiera zamek ale w trakcie jej ciągnięcia słychać jakby dwa stuki. Pierwszy - puszcza zapadka, drugi - ???
2. Po zatrzaśnięciu klapa już nie da się otworzyć, klamka pracuje tak jakby zamek był zamknięty, tzn chodzi luźno.
3. Po ponownym zamknięciu centralnego zamka i jego otwarciu znów można otworzyć zamek klamką ale znów tylko raz.
Powód:
U mnie uszkodzenie sprężyny odpowiedzialnej za pozycjonowanie suwaka zamka tylko w pozycji otw. lub zamkn.
Sposób naprawy:
Wymiana klamki, wymiana sprężyny albo kombinacja :mrgreen:
Z braku klamki (tzn kasy) i sprężyny wybrałem wariant ostatni.
Kombinację zaczynamy od zdjęcia tapicerki. Następnie rzut oka na sytuację
działanie.jpg
działanie.jpg (44.54 KiB) Przeglądane 3780 razy

Klamka porusza w dół cięgło [1], które przez otwór w suwaku (to największe białe ;) ) popycha dżwignię [2]. Obrotowa dźwignia [2] jest połączona z zamkiem u dołu klapy cięgłem [3]. Pociągnięcie za klamkę powoduje odblokowania zapadki w zamku i otwarcie klapy. Za ruch suwaka powodujący za blokowanie i odblokowanie zamka odpowiada cięgło połączone z siłownikiem CZ [4]

otwarty.jpg
otwarty.jpg (37.72 KiB) Przeglądane 3780 razy
Gdy centralny zamek jest otwarty (zdjęcie powyżej) cięgło [1] trafia na dźwignię [2] i zamek jest otwierany.

zamknięty.jpg
zamknięty.jpg (38.03 KiB) Przeglądane 3780 razy
Gdy centralny zamek będzie zamknięty (zdjęcie powyżej), suwak przesuwa cięgło [1] w lewo w takie miejsce, że po ruchu klamki nie trafia ona na dźwignię [2] i jego ruch jest "jałowy"

Za to żeby suwak pozostawał tylko w dwóch skrajnych pozycjach i nie latał luźno, odpowiada sprężynka, której umiejscowienie pokazuje niebieska strzałka na pierwszym zdjęciu.
Sprężynka wygląda podobnie jak ta poniżej z tym, że pokazana na zdjęciu uległa biodegradacji ;)
srężyna.jpg
srężyna.jpg (13.14 KiB) Przeglądane 3779 razy
sprężyna pęknięta.jpg
sprężyna pęknięta.jpg (13.31 KiB) Przeglądane 3778 razy


Przed reanimacją klamkę trzeba wymontować z klapy. W tym celu wypinamy cięgło [3] z ząbków jarzma używając np śrubokręta. Podważając docisk /1/ ciągniemy za cięgło do siebie /1a/.
Wypinamy również zapinkę cięgła [4] /2/ przekręcając ją w prawo.
wypięcie.jpg
wypięcie.jpg (34.74 KiB) Przeglądane 3778 razy

Po przekręceniu zapinki cięgło wyciągamy z otworu
wypięcie1.jpg
wypięcie1.jpg (32.24 KiB) Przeglądane 3779 razy
wypięcie 3.jpg
wypięcie 3.jpg (30.61 KiB) Przeglądane 3786 razy

Następnie odkręcamy od wewnętzrnej strony 2 torxy i od zewnątrz wyjmujemy klamkę.
Nie opisuję dokładnie jak ją rozbierać, bo ktoś kto dotarł do tego etapu nie będzie z tym miał problemów.

Ponieważ nie miałem w szpargałach nic podobnego pozostało reanimować starą tzn wygiąć jej koniec. To ta z lewej. Oczko sprężyny w rzeczywistości ma ok. 5 mm średnicy
sprężyna wygięta.jpg
sprężyna wygięta.jpg (17.61 KiB) Przeglądane 3782 razy

Krótszą końcówkę sprężyny wkładamy w otworek w suwaku, górną dłuższą umieszczamy w szczelinie którą pokazuje niebieska strzałka i całość składamy. Oczywiście na pewno nie zawadzi całości wyczyścić i przesmarować :)
naprawiony.jpg
naprawiony.jpg (36.96 KiB) Przeglądane 3796 razy


Teraz pozostaje się cieszyć ze sprawnego zamka i mieć nadzieję, że sprężyna nie zechce pękać dalej.
Pozdrawiam, Lucass
Obrazek
Zapraszam na http://www.wedrowki.com
Avatar użytkownika
Lucass
Kangoomistrz 2012, ale w dalszym ciągu Zdiagnozowany Kangooholik Podróżny
Kangoomistrz 2012, ale w dalszym ciągu Zdiagnozowany Kangooholik Podróżny
 
Posty: 10332
Dołączył(a): środa, 28 czerwca 2006, 23:00
Lokalizacja: Kraków, zasadniczo...

Re: Naprawa zamka tylnej klapy

Postprzez kazik piątek, 28 sierpnia 2009, 18:48

Dostęp lepszy niż w moich tylnych drzwiach , miesiąc temu zaciął mi się centralny a i kluczyk zblokował się .
Pomogło rozebranie zamka przeczyszczenie zapadek i podsmarowaniu wazeliną tech , a centralny na jakiś czas sam się naprawił .
Profilaktycznie rozebrałem osłonę dolną kraty dzięki czemu po złożeniu foteli przy następnym razie otworzę je od środka [ drzwi zablokowały się mi na mieście przy zapakowanym bagażniku narzędziami miałem chęć popracować - po 30 min gmerania zlitowały się i odpuściły ]
wychylając głowę z '' torby '' pozdrawiam KAZIK -2000r 1,4 RN silnik E7J C6
kazik
Kangoojunior
Kangoojunior
 
Posty: 64
Dołączył(a): sobota, 5 lipca 2008, 16:11
Lokalizacja: Zakroczym

Re: Naprawa zamka tylnej klapy

Postprzez slay piątek, 28 sierpnia 2009, 20:41

Wreszcie relacja z naprawy a nie tylko wszyscy szukaj, było :)

Dzięki może kiedyś się przyda.
Był -"biedny"1.2 8V 1997
Jest-1.2 16V Privilege
Avatar użytkownika
slay
Kangoodetektyw
Kangoodetektyw
 
Posty: 1347
Dołączył(a): poniedziałek, 3 lipca 2006, 23:00
Lokalizacja: Rumia


Powrót do Wiem

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 17 gości