Drogi po zimie!!Jak dojść swego!

Wiem jak coś zrobić lub mam wiedzę, którą chcę się podzielić z innymi

Drogi po zimie!!Jak dojść swego!

Postprzez michalxtreme sobota, 27 lutego 2010, 21:55

Dziurawe, niedbale załatane, pełne wybojów… To obraz ogromnej większości polskich dróg.




Zarządcy dróg nie przykładają wielkiej uwagi do jakości napraw zniszczonych nawierzchni, co odbija się w zdwojony sposób po każdym opadzie deszczu, czy deszczu ze śniegiem i następującym po nim przymrozku.

Zimowe wahania temperatur; odwilż za dnia, po zmroku zaś mróz, to idealne warunki sprzyjające destrukcji nawierzchni dróg. Woda z roztopionego śniegu, najmniejszą szczeliną przedostaje się w głąb struktury bitumicznej, gdzie „czyha” na spadek temperatury poniżej zera. Kiedy już zaczyna zamarzać powiększa swoją objętość bezwzględnie wysadzając elementy drogi. Wystarczy wtedy kilka pojazdów, które skruszą wysadzony asfalt i rozsypią go wokół pięknej dziury, stwarzając idealne warunki do uszkodzenia opon, felg, a nawet całego zawieszenia. Takie drobiny asfaltu leżące na drodze to również idealne warunki do uszkodzeń szyb i karoserii, w wyniku wystrzelenia kamyków spod kół innego uczestnika ruchu. Nie uprzątnięte elementy uszkodzonej nawierzchni to także zagrożenie w przypadku nagłego hamowania – hamowania, które skończyć się może stłuczką, a w normalnych warunkach byłoby zupełnie bezpieczne. Niestety, często nie sposób w ciasnym ulicznym ruchu ominąć takiego ubytku w jezdni, nawet jadąc 40 km/h.

Kiedy już wpadniemy w taką dziurę i uszkodzimy opony, czy też opony łącznie z felgami, nie traćmy głowy. Choć w takich wypadkach to na kierowcy ciąży obowiązek udowodnienia związku przyczynowo-skutkowego, wcale nie jest to niemożliwe. Spokojnie zatrzymajmy auto zabezpieczając wszelkie możliwe dowody tej przykrej przygody. Wezwijmy Policję lub Straż Miejską, chodź czas oczekiwania może nie być krótki, warto zaczekać. Służby mundurowe sporządzą odpowiedni protokół, dokładnie opisując okoliczności, miejsce i czas zdarzenia oraz przybliżony zakres szkód w pojeździe. Na ogół wykonywana jest również dokumentacja fotograficzna. Jeżeli Policja czy Straż miejska nie wykonają zdjęć, zadbajmy o to sami. Pomocne jest także ustalenie świadków zdarzenia, najlepiej osób trzecich, które mogą wesprzeć nas w ewentualnym dochodzeniu roszczeń odszkodowawczych. Jeżeli połamaliśmy zderzak, odpadł nam kołpak lub inny element pojazdu, należy je zachować, aż do zakończenia dochodzenia odszkodowania – to ważne dowody rzeczowe.

Niestety. teraz musimy oddać nasz pojazd do naprawy. Jeżeli jest to konieczne wezwijmy pomoc drogową w celu holowania samochodu. Nie zapomnijmy wziąć rachunek za usługę. W zakładzie mechanicznym poprośmy o skosztorysowanie przywrócenia samochodu do normalnego stanu. Teraz należy ustalić właściciela - zarządcę drogi, na której doszło do uszkodzenia pojazdu. W miastach na prawach powiatu, a takimi są dawne miasta wojewódzkie, drogami zarządza prezydent miasta, gdzie indziej może to być burmistrz czy wójt. Może to być także zarząd powiatu lub zarząd województwa lub Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Mając już zgromadzoną dokumentację występujemy do odpowiedniego zarządcy drogi z wnioskiem o pokrycie szkód w samochodzie. Jeżeli zarządca drogi odmówi nam wypłaty odszkodowania możemy wystąpić do sądu z powództwa cywilnego. W takim wypadku, zwłaszcza, kiedy wartość szkody jest znaczna, wskazana jest opinia uprawnionego rzeczoznawcy, np. PZMot.

Wzór wniosku o odszkodowanie


Miejscowość, dn.
Nazwisko i Imię
Adres
Właściwy zarządca drogi

Wniosek o wypłatę odszkodowania
Składam wniosek o wypłatę odszkodowania za naprawę uszkodzonego pojazdu w wysokości (podać kwotę).

Uzasadnienie:
W dniu (podać datę) jadąc (podać nazwę ulicy i miejscowości) na wysokości posesji nr... wpadłem w nieoznakowaną i zalaną wodą dziurę w nawierzchni. Uszkodzono pojazd (podać markę i nr rejestracyjny). Dowodem jest notatka policji (Straży Miejskiej), zdjęcie pojazdu po uszkodzeniu, zdjęcie miejsca zdarzenia oraz zeznania kierowcy (podać nazwisko i adres) jadącego za mną auta. W wyniku wypadku uszkodzone zostały (wymienić wszystkie elementy). Naprawa pojazdu w celu przywrócenia go do stanu sprzed wypadku została ustalona przez zakład naprawczy na kwotę (podać skosztorysowaną wartość naprawy). Załączam kosztorys. Uszkodzony pojazd można obejrzeć w warsztacie naprawczym (podać nazwę i adres). Zaznaczam, że po skompletowaniu części w dn. (podać datę) pojazd będzie naprawiony. Dodatkowo proszę o zwrot kwoty (podać kwotę), jako kosztu holowania uszkodzonego pojazdu, który po zdarzeniu został unieruchomiony. Dowodem jest rachunek za holowanie.
Kwotę odszkodowania proszę przekazać przelewem na rachunek bankowy (podać numer) lub przekazem pocztowym na podany wyżej adres.

Podpis składającego wniosek

Załączniki (oryginały do wglądu):
1. Kopia notatki Policji (straży Miejskiej)
2. Kopia dokumentacji fotograficznej
3. Kopia oświadczenia świadka
4. Kosztorys naprawy auta (marka, model, nr. rej.)
5. Kopia rachunku za holowanie

Może się komuś przydać. Odpukać w niemalowane.
Renault Kangoo 1,4 RT + całe mnóstwo "hand made" - zwierz to mój pupil !! Dbam jak mogę !! :-D
Avatar użytkownika
michalxtreme
Kangoexpert(em się nie czuję!)
Kangoexpert(em się nie czuję!)
 
Posty: 661
Dołączył(a): czwartek, 17 września 2009, 18:53
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle

Re: Drogi po zimie!!Jak dojść swego!

Postprzez adieeknz niedziela, 28 lutego 2010, 12:16

Niestety nasze drogi teraz tak wygladają ... a przyznam ze zwrot po odszkodowanie jest dobrym sposobem zeby naprawić swoje auto
znajomy ostatnio tak zrobił, gdyż wpadając w dziure rozbił zderzak nadkola felge pokrzywił a odszkodowania dali mu 1100 zl :)
Renault Green Kangoo 2001 1.4 (75KM) Petrol + LPG Power ??????
Avatar użytkownika
adieeknz
Kangoogaduła
Kangoogaduła
 
Posty: 121
Dołączył(a): niedziela, 11 października 2009, 12:21

Re: Drogi po zimie!!Jak dojść swego!

Postprzez lam3r niedziela, 28 lutego 2010, 13:18

michalxtreme napisał(a):Zimowe wahania temperatur; odwilż za dnia, po zmroku zaś mróz, to idealne warunki sprzyjające destrukcji nawierzchni dróg. Woda z roztopionego śniegu, najmniejszą szczeliną przedostaje się w głąb struktury bitumicznej, gdzie „czyha” na spadek temperatury poniżej zera.


a ja zawsze myślałem, że to kwestia tandetnego wykonania drogi i okradania płatnika poprzez zaniżanie jakości materiałów do budowy... ale widać myliłem się:-D
Bye
--
lam3r - iphone 12 mini user last used Kangoo Privilege 1.5 DCi 105KM av ~6,6 L/100km -> now using Hyundai Kona Premium 1.6 177KM 7DCT 4WD av ~9,8 L/100km
"This is the French-est car on sale. It should come with chickens and garlic bulbs as standard equipment."
nie tankuję na PutOil
http://www.vigowroclaw.pl
Avatar użytkownika
lam3r
Kangoomaniak
Kangoomaniak
 
Posty: 2487
Dołączył(a): piątek, 2 września 2005, 23:00
Lokalizacja: Wrocław

Re: Drogi po zimie!!Jak dojść swego!

Postprzez michalxtreme niedziela, 28 lutego 2010, 13:36

O tym nawet nie warto pisać. W naszej kochanej Polsce niestety tak to jest.
Renault Kangoo 1,4 RT + całe mnóstwo "hand made" - zwierz to mój pupil !! Dbam jak mogę !! :-D
Avatar użytkownika
michalxtreme
Kangoexpert(em się nie czuję!)
Kangoexpert(em się nie czuję!)
 
Posty: 661
Dołączył(a): czwartek, 17 września 2009, 18:53
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle

Re: Drogi po zimie!!Jak dojść swego!

Postprzez istanbul niedziela, 28 lutego 2010, 14:11

Panowie ,
gdyby raz dobrze zrobili , nie mieliby co robić co roku - taka prawda ... a tak się to się jakoś biznes kręci ... :cry:
istanbul
Kangoogaduła
Kangoogaduła
 
Posty: 329
Dołączył(a): czwartek, 4 lutego 2010, 19:34
Lokalizacja: Kraków

Re: Drogi po zimie!!Jak dojść swego!

Postprzez Lucass niedziela, 28 lutego 2010, 15:58

Mającym po drodze polecam odcinek obwodnicy Kielc - S7. Jest to dowód na to, że "się da". :ugeek:
Akurat jeżdżę tamtędy dość często, na tyle, by zauważyć ewentualne remonty. Wymiana nawierzchni miała tam miejsce w 1997 roku. Pamiętam, bo w okolicy spędzałem wtedy wakacje, a dzięki licznym mijankom jeździło się tam fatalnie, bo to droga jednojezdniowa, po jednym pasie w każdym kierunku. Od tego czasu do chwili obecnej jezdnia jest równa, gładka, bez dziur i co najdziwniejsze bez wielkich kolein, nawet na podjazdowych pasach dla ciężarówek. Jestem pełen podziwu z jednej strony, a z drugiej strony ciekawości jak za jakieś dwa lata będzie wyglądał dalszy, oddany niedawno do użytku, nowy odcinek dwupasmowy S7-mki omijający Kajetanów. :roll:
W ramach ciekawostki: na tej trasie jest fotoradar przed którym nie ma żadnego ograniczenia prędkości. Fakt, jest to w okolicy skrzyżowania (bezkolizyjnego) i w dodatku na łuku, ale ograniczenia nie ma. No i mimo, że jest to S-ka, wszyscy zwalniają do 90-ciu :lol:
Pozdrawiam, Lucass
Obrazek
Zapraszam na http://www.wedrowki.com
Avatar użytkownika
Lucass
Kangoomistrz 2012, ale w dalszym ciągu Zdiagnozowany Kangooholik Podróżny
Kangoomistrz 2012, ale w dalszym ciągu Zdiagnozowany Kangooholik Podróżny
 
Posty: 10332
Dołączył(a): środa, 28 czerwca 2006, 23:00
Lokalizacja: Kraków, zasadniczo...

Re: Drogi po zimie!!Jak dojść swego!

Postprzez Masaccio niedziela, 28 lutego 2010, 16:26

Nic dziwnego, w miejscowościach przed fotoradarem, niektórzy na wszelki zwalniają do 40km/h ;) :lol:
Avatar użytkownika
Masaccio
Kangoomaniak
Kangoomaniak
 
Posty: 3842
Dołączył(a): sobota, 11 marca 2006, 00:00
Lokalizacja: Wrocław

Re: Drogi po zimie!!Jak dojść swego!

Postprzez adieeknz niedziela, 28 lutego 2010, 17:46

Zamiast raz a porządnie zrobić drogi to co rok jest ten sam problem. Oszczędzanie na wszystkim tak poprostu wychodzi a my martwimy sie o nasze samochody.
Renault Green Kangoo 2001 1.4 (75KM) Petrol + LPG Power ??????
Avatar użytkownika
adieeknz
Kangoogaduła
Kangoogaduła
 
Posty: 121
Dołączył(a): niedziela, 11 października 2009, 12:21

Re: Drogi po zimie!!Jak dojść swego!

Postprzez czART niedziela, 28 lutego 2010, 22:31

... a to Polska właśnie. Posłuchajmy Chopina :D

Luuzzzzz i spontan.

czART :twisted:
BYŁO:
Zielony(?) Kaleido - ofcorz 1.2 (75KM) :D 2004r. :D Oklejony jakoś od 10.2009r.
JEST:
...........................................................................................................................................
Jak komuś nie przywalisz to Ci wejdzie na głowę... Obrazek
Avatar użytkownika
czART
KangooczART
KangooczART
 
Posty: 444
Dołączył(a): sobota, 8 sierpnia 2009, 15:34
Lokalizacja: Radom (łotewer)

Re: Drogi po zimie!!Jak dojść swego!

Postprzez kangaroz wtorek, 27 grudnia 2011, 21:02

Echh zima nie zima - mi zdarzyło się uszkodzić felgę w lecie (konkretnie we wrześniu...). Odszkodowania nie dochodziłem, bo uznałem że nie warto. Dzisiaj w sumie tego żałuję... Wtedy znalazłem taki poradnik - może się komuś przyda, chociaż zima w tym roku wyjątkowo łaskawa... ;) Samochód uszkodzony na dziurze
kangaroz
Kangoorzątko
Kangoorzątko
 
Posty: 5
Dołączył(a): wtorek, 27 grudnia 2011, 20:02


Powrót do Wiem

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość