Wentylator chłodnicy- przekaźniki

Pytam, bo nie wiem jak coś zrobić

Wentylator chłodnicy- przekaźniki

Postprzez domino wtorek, 11 marca 2014, 16:53

Witam,
pamiętam, że kiedyś jak jeszcze mój kangoo był w posiadaniu mojego taty to czasami jak się gasiło samochód to wentylator chłodnicy jeszcze chłodził samochód po zgaszeniu zapłonu przez parę chwil.
Dzisiaj podczas pobytu u gazownika, zwrócił mi on uwagę, że musieli rozgrzać silnik żeby coś tam poustawiać, a wentylator chłodnicy nawet nie drgnął. Faktycznie, razem potrzymaliśmy go na obrotach do momentu, aż wskazówka temp. nie podeszła do przedostatniej kreski- wentylator nie odpalił.

Próbowaliśmy odpalić wentylator na krótko- jest OK.
Tutaj przyszedł z pomocą mój telefon i dostęp do tego forum hehe.
Odłączyliśmy czujnik temperatury (podobno wtedy ma się włączyć wentylator) i nic- czyli pewnie coś z bezpiecznikiem lub przekaźnikiem.

korzystając z tych dwóch wątków:
viewtopic.php?f=78&t=4887&hilit=wentylator&start=10
viewtopic.php?f=78&t=5075&hilit=wentylator&start=10

z tego co czytam to za start wentylatora odpowiada duży przekaźnik K- 234 oraz mały M 234/700 (posiadam silnik 1.4 E7J KC0C). No i tu pojawia się dylemat, bo ja w komorze silnika nie mam dużego przekaźnika K, jedynie ten mały M. Czy to oznacza to, że to właśnie on jest odpowiedzialny za podanie sygnału do wiatraka, czy może jest on sterowany skądś indziej?

Jest to przekaźnik Lucas GM 90414477- czy mżna go jakoś sprawdzić czy lepiej od razu gdzieś kupić nowy?

Obrazek
Kangoo 1,4 E7J, 1998 rok
Avatar użytkownika
domino
Kangoorzątko
Kangoorzątko
 
Posty: 26
Dołączył(a): sobota, 18 stycznia 2014, 09:31
Lokalizacja: Kielce

Re: Wentylator chłodnicy- przekaźniki

Postprzez skawina wtorek, 11 marca 2014, 17:33

U mnie jest tylko na małym przekaźniku. Tyle, że ja mam klimę i jest trochę więcej ustrojstwa w tej skrzynce... Miernik w rękę i prześwietlaj. Możesz jeszcze zagrzać auto i zobaczyć czy na przekaźniku pokaże się napięcie sterujące albo zewrzyj duże styki przekaźnika czy ruszy wentylator.
1.4 99r
Paweł
Avatar użytkownika
skawina
Kangoomaniak
Kangoomaniak
 
Posty: 1689
Dołączył(a): wtorek, 19 marca 2013, 21:20
Lokalizacja: Skawina-Kraków

Re: Wentylator chłodnicy- przekaźniki

Postprzez domino czwartek, 13 marca 2014, 07:11

Zwarłem duże styki- wentylator zaczął chodzić, nawet bez włączonego zapłonu. Rozebraliśmy z teściem przekaźnik no i to on jest chyba uwalony także dzisiaj prawdopodobnie będę miał nowy.

Chciałbym jednak żebyście potwierdzili lub naprostowali mnie co do sprawdzenia układu po wymianie przekaźnika. Jeżeli dobrze rozumiem to:
1. Odłączam całkowicie czujnik temperatury
2. Włączam zapłon
3. komputer nie dostaje sygnału z czujnika i wysyła zasilanie na bezpiecznik -> przekaźnik -> wentylator który zaczyna się kręcić nawet na zimnym silniku
??

Jeżeli by tak było to trochę mnie to martwi bo po odłączeniu czujnika nie pojawiło się zasilanie na bezpieczniku 30A...
Kangoo 1,4 E7J, 1998 rok
Avatar użytkownika
domino
Kangoorzątko
Kangoorzątko
 
Posty: 26
Dołączył(a): sobota, 18 stycznia 2014, 09:31
Lokalizacja: Kielce

Re: Wentylator chłodnicy- przekaźniki

Postprzez domino poniedziałek, 17 marca 2014, 07:31

Wymieniłem przekaźnik- ciągle nic :(

Chyba czeka mnie sprawdzenie całej wiązki, chociaż zastanawiam się czy można jakoś sprawdzić czy z komputera w ogóle wychodzi sygnał do załączenia przekaźnika... Z tego co pamiętam to ma to być PIN 55 (?).
Jak sprawdzić czy daje sygnał? Miernikiem -> pin 55 i masa w aku? Trochę się boję że spalę kompa hehe
Kangoo 1,4 E7J, 1998 rok
Avatar użytkownika
domino
Kangoorzątko
Kangoorzątko
 
Posty: 26
Dołączył(a): sobota, 18 stycznia 2014, 09:31
Lokalizacja: Kielce

Re: Wentylator chłodnicy- przekaźniki

Postprzez domino sobota, 22 marca 2014, 11:30

Wzialem sie za sprawdzanie elektryki. Widze, ze do przekaznika dochodzi prad ale juz z niego nie wychodzi. Mode to glupio zabrzmi, ale wyglada to taj jakby brakowalo jakiegos kabelka w gniezdzie ktory by sterowal dzialaniem przekaznika. Czy moze ktos zrobic zdjecie gniazda malego przekaznika od spodu? Chodzi o to jakis kabelki sa wpiete Bo u mnie przekaznik ma 5 nozek, a tylko 3 maja podpiete kabelki

Sorry za bledy ale pisze z telefonu
Kangoo 1,4 E7J, 1998 rok
Avatar użytkownika
domino
Kangoorzątko
Kangoorzątko
 
Posty: 26
Dołączył(a): sobota, 18 stycznia 2014, 09:31
Lokalizacja: Kielce

Re: Wentylator chłodnicy- przekaźniki

Postprzez domino sobota, 22 marca 2014, 17:56

No i temat załatwiony. Tak jak podejrzewałem, brakowało jednego kabla który sterował działaniem przekaźnika. Znalazłem jego ucięty koniec w wiązce. Wentylator odżył.
Kangoo 1,4 E7J, 1998 rok
Avatar użytkownika
domino
Kangoorzątko
Kangoorzątko
 
Posty: 26
Dołączył(a): sobota, 18 stycznia 2014, 09:31
Lokalizacja: Kielce

Re: Wentylator chłodnicy- przekaźniki

Postprzez czarek0402 piątek, 1 lipca 2016, 10:24

Witam,

mam pytanie, bo nie pamiętam jak miałem wcześniej.

Zależności wentylatora elektrycznego chłodnicy silnika i chłodnicy klimatyzacji manualnej w stosunku do przekaźników małego i dużego (prędkości wolnej i szybkiej).

Klima po włączeniu pracuje na wolnej czy od razu na szybkiej prędkości? Czy pracuje na wolnej, ale wedle potrzeby, obciążenia włącza się szybka? Klima na wolnym biegu zawsze, a szybki tylko do przegrzanego silnika? Silnik wedle potrzeby i wolny i szybki bieg?

Ponieważ w korku nie załączył mi się wentylator, to temperatura podskoczyła wyżej skali. Więc sprawdziłem, przeczyściłem kontakt sprayem wielowtyki, gniazda, piny, czujnik płynu chłodzącego, rezystor termiczny, wentylator, płyn chłodzący, przekaźniki, bezpieczniki na ścieżce chłodzenia. Niby wszystko już ok, pracuje.

Więc pytanie o te zależności prędkości wentylatora. Ktoś zobaczy jak ma u Siebie?
Renault Kangoo 1.5dci Korsika Blau 2003
czarek0402
Kangooekspert
Kangooekspert
 
Posty: 727
Dołączył(a): poniedziałek, 14 lutego 2011, 21:16
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Wentylator chłodnicy- przekaźniki

Postprzez Lucass piątek, 1 lipca 2016, 13:40

Klima włączona - wentylator chodzi na I biegu.
Jeżeli temp. silnika wzrasta ponad normę, włącza się II bieg wentylatora niezależnie od włączenia klimy.
Pozdrawiam, Lucass
Obrazek
Zapraszam na http://www.wedrowki.com
Avatar użytkownika
Lucass
Kangoomistrz 2012, ale w dalszym ciągu Zdiagnozowany Kangooholik Podróżny
Kangoomistrz 2012, ale w dalszym ciągu Zdiagnozowany Kangooholik Podróżny
 
Posty: 10332
Dołączył(a): środa, 28 czerwca 2006, 23:00
Lokalizacja: Kraków, zasadniczo...

Re: Wentylator chłodnicy- przekaźniki

Postprzez czarek0402 piątek, 1 lipca 2016, 14:53

Dzięki Lucass,
tak, pierwszy bieg (wolny, cichy) dla klimy, drugi (szybki, głośny)dla silnika. Tylko, że klima pracuje cyklicznie, włącza się i wyłącza, czasami na krócej, czasami na dłużej, wychodzi, że nakrywają się te momenty włączenia I biegu klimy z włączeniem II biegu dla silnika, który jest obciążony w ruchu miejskim, do tego temperatury i przez samą w sobie klimę. Widzę i czuję, że czasami jest to I bieg, a czasami od razu jakby II bieg. :)

Duży przekaźnik to 8200051112.
Mały przekaźnik to 7700414484.
Renault Kangoo 1.5dci Korsika Blau 2003
czarek0402
Kangooekspert
Kangooekspert
 
Posty: 727
Dołączył(a): poniedziałek, 14 lutego 2011, 21:16
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Wentylator chłodnicy- przekaźniki

Postprzez merock wtorek, 19 lipca 2016, 09:35

Witam,

Kangoo 2003 1,5dCi (K9K chyba)
Mam pytanie, o przekaźnik II biegu, gdzie go mogę zlokalizowac?
Jak podłącze pod komputer i wymuszę włączenie wentylatora to: na 1 biegu chodzi a na drugim nie.

Powiem wam ze drugi bieg na pewno tez ma związek z klima, prawdopodobnie włącza się w tedy kiedy ciśnieni przekroczy 20Barów.
merock
Kangoorzątko
Kangoorzątko
 
Posty: 1
Dołączył(a): wtorek, 19 lipca 2016, 08:54

Następna strona

Powrót do Pytam

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 5 gości