Wentylator Chłodnicy

Pytam, bo nie wiem jak coś zrobić

Re: Wentylator Chłodnicy

Postprzez dominik niedziela, 13 kwietnia 2008, 08:33

Silnik 1,4 (E7J) ma przekaźnik sterowany z komputera, w skrzynce przekaźników w komorze silnika ( w tej części co jest ich pięć sztuk, lub powinno być, dwa duże kwadratowe i trzy małe prostokątne), przekaźnik duży kwadratowy (K) środkowy, sterowany z wyjścia komputera nr 14,
chyba że auto ma klimatyzację to dochodzi jeszcze jeden przekaźnik,
F8Q 1,9/65/ 283 kkm, 1999r GRIS FJORD MET. 2CT (920) klima,relingi,zahaczony,CB,naklejki klubowe, Leichtmetallfelgen
Obrazek
Avatar użytkownika
dominik
Kangooekspert
Kangooekspert
 
Posty: 589
Dołączył(a): poniedziałek, 25 kwietnia 2005, 23:00
Lokalizacja: Góry Świętokrzyskie

Re: Wentylator Chłodnicy

Postprzez Lucass niedziela, 13 kwietnia 2008, 13:11

Z przekaźnikeim zgadza się, mój bład. :oops:
A co do funkcjonowania wentylatora przy uszkodzonym czujniku, nie znam tego na szczęście z autopsji ale w mądrej książce, którą mam pisze tak:
"W przypadku uszkodzenia czujnika cieczy chłodzącej ECU zasila w sposób ciągły elektryczny silnik wentylatora cieczy chłodzącej"
A co auto miał na myśli pisząc "uszkodzenie"...?
Pozdrawiam, Lucass
Obrazek
Zapraszam na http://www.wedrowki.com
Avatar użytkownika
Lucass
Kangoomistrz 2012, ale w dalszym ciągu Zdiagnozowany Kangooholik Podróżny
Kangoomistrz 2012, ale w dalszym ciągu Zdiagnozowany Kangooholik Podróżny
 
Posty: 10332
Dołączył(a): środa, 28 czerwca 2006, 23:00
Lokalizacja: Kraków, zasadniczo...

Re: Wentylator Chłodnicy

Postprzez czubcia niedziela, 13 kwietnia 2008, 13:32

Myslę że opisane w tej ksiażce "uszkodzenie" to całkowite zniszczenie - stan w którym czujnik nie daje zadnego sygnału (przerwa w obwodzie). Czyli komp nie dostaje sygnału z czujnika, stwierdza że nie ma czujnika lub padł całkowicie i włącza wentylator.

Komp nie załaczy wentylatora jesli czujnik jest uszkodzony w ten sposób że daje błedną informację o temperaturze cieczy (zaniża temp).

Krótko mówiąc po mojemu możemy mieć 2 typy uszkodzeń:
1 - zniszczony czujnik lub jego brak - czyli przerwa w obwodzie - komp załacza wentylator na wszelki wypadek (tak sobie myslę że rezystancja czujnika to nieskończoność)
2 - uszkodzenie czujnika przez podawanie błednej informacji do kompa (zła, nieprawidłowa wartość rezystancji czujnika)
2a - zaniżanie temp. (komp załącza wentylator zbyt póżno, w skrajnym przypadku nie załączy wcale wentylatora)
2b - zawyżanie temp. (wentylator zostaje załączony przy zbyt niskiej temp, w skrajnym przypadku pracuje non-stop)


dominik napisał(a):Silnik 1,4 (E7J) (.....), sterowany z wyjścia komputera nr 14.....


Ja tam w tym silniku nie grzebałem, ale patrząc na schemat z torby kangoora, schematy elektryczne, strona 12, "chłodzenie E7J, K7M" to sterowanie wentylatorem (262) poprzez przekażnik (234) odbywa się z wyjścia nr 55 komputera (120).

Tak już całkiem na boku, jesli komp załącza przez przekażnik wentylator przy braku czujnika temperatury to
- wentylator OK,
- przekaźnik Ok,
- bezpiecznik 30A OK,
- komputer przynajmniej jesli chodzi o samą pracę wyjścia nr 55 (ewentualnie nr 14 jesli to kolega powyżej ma rację) sterujacego przekaznikiem OK
- wskaznik i kontrolka OK - bo przecież widzisz że temp. rosnie
- sam czujnik temp OK
Wychodzi na to że wszystko jest Ok, może nie osiągnołeś wymaganej do załączenia wentylatora temp ?

Nie sądzę by przy tej temperaturze panującej na zewnątrz zaistniała konieczność załączenia wentylatora.
Nie mam żadnego pomysłu na ten przypadek. Wyglada że wszystko jest OK.
Na wszelki wypadek możesz zainstalować pstryczek elektryczek tak jak ja i zerkać na wskazówkę od czasu do czasu.
Pozdrawiam
Czubcia
--------------
1,9D65; 2001
biały blaszak z gepardem na bokach

Obrazek
Avatar użytkownika
czubcia
Kangoogaduła
Kangoogaduła
 
Posty: 219
Dołączył(a): środa, 25 kwietnia 2007, 23:00
Lokalizacja: Wrocław

Re: Wentylator Chłodnicy

Postprzez jgk poniedziałek, 21 kwietnia 2008, 17:24

Czyli wszysko mam sprawne: wentylator (bo dziala przy rozlaczeniu układu elektrycznego komp-czujnik),
tak samo przekaznik no i czyjnik tez, tylko ze jak stoje na swiatłach , czy w korku to temperatura rosnie mi prawie do maksa? Owszem po ruszeniu schładza sie od powiewu powietrza , ale na dłuższa meta tak da sie jezdzic tylko po za miastem
Avatar użytkownika
jgk
Kangoorzątko
Kangoorzątko
 
Posty: 18
Dołączył(a): wtorek, 10 kwietnia 2007, 23:00
Lokalizacja: warszawa

Re: Wentylator Chłodnicy

Postprzez Lucass poniedziałek, 21 kwietnia 2008, 18:50

Wujek "Dobra Rada" poradziłby zakleić wskażnik ;) :mrgreen:
Możesz jeszcze podjechać na komp i sprawdzić czy w sofcie nie ma jakiegoś błędu (tzn niewłaściwej temperatury załączenia wentylatora) Ale raczej nie za darmo :evil:
Ja mam inny problem.
Wskazówka mojego wskaźnika NIGDY (poza testem) nie podniosła się poza środkową kreskę. Ani wtedy gdy włącza się wentylator, ani nawet wtedy gdy z lekka go podgotowałem przy odpowietrzaniu.
Ale się nie przejmuję :mrgreen:
Pozdrawiam, Lucass
Obrazek
Zapraszam na http://www.wedrowki.com
Avatar użytkownika
Lucass
Kangoomistrz 2012, ale w dalszym ciągu Zdiagnozowany Kangooholik Podróżny
Kangoomistrz 2012, ale w dalszym ciągu Zdiagnozowany Kangooholik Podróżny
 
Posty: 10332
Dołączył(a): środa, 28 czerwca 2006, 23:00
Lokalizacja: Kraków, zasadniczo...

Re: Wentylator Chłodnicy

Postprzez _ONE_ poniedziałek, 21 kwietnia 2008, 20:28

Miałem kiedyś taki przypadek, że wentyl się nie włączył, zapaliła się kontrolka, zatrzymałem auto, po 15 minutach w końcu ruszył i długo (z małą przerwą) kręcił na najwyższym biegu.
Co mu pomogło :?: Dostał ostrego kopa :mrgreen:
Kiedy wymieniałeś płyn? Nie był uszczelniany ukł. chłodzenia?
Obrazek
Avatar użytkownika
_ONE_
Kangoomaniak
Kangoomaniak
 
Posty: 1819
Dołączył(a): środa, 24 września 2003, 23:00
Lokalizacja: Wrocław

Re: Wentylator Chłodnicy

Postprzez czubcia środa, 23 kwietnia 2008, 12:50

Od bidy można jeszcze ręcznie zmieżyć temperaturę płynu w czasie gdy wskażnik temperatury idzie na maksa do góry. Wsadzić jakiś termometr do pojemnika z płynem chłodniczym. Tylko czy taki pomiar jest choć troche miarodajny ?

Na wszelki wielki wypadek zamontuj pstryczek elektryczek i ręcznie włączaj wentylator w krytycznej sytuacji. Nie ma z tym dużo roboty, przewód 2-żyłowy, najlepej linka i pstryczek o troszku mocniejszych stykach. Każdy domorosły elektryk podepnie to pod przekażnik.

Komputer załącza wentylator gdy nie dostaje żadnego sygnału z czujnika temperatury. Pytanie tylko dlaczego go nie załacza gdy dostaje sygnał o wysokiej temperaturze?
Przychodzą mi do głowy 2 rozwiazania:
- komputer błędnię interpretuje sygnał z czujnika temperatury. Ewidentna wina softu, ponieważ sam komputer jest sprawny - jest w stanie załaczyć styk uruchamiający przekażnik a w konsekwencji wentylator
- Wskazówka temperatury na tablicy błędnie pokazuje temperaturę. (A kontrolka zapaliła się kiedyś?) Nie bardzo wiem jak sygnał z czujnika temperatury jest przerabiany na wychylenie się wskazówki, nie mam pojecia, nigdy nie rozbierałem. Tu więc nie będę wymyślał. Może wypowie się ktos kto ten układ zna.

Nie wierzę byś był w stanie zagrzać silnik na światłach - to nierealne. Nie wierzę także byś był w stanie zagrzać silnik w korkach przy tej temperaturze.
Przy obecnych temperaturach za oknem i utknięciu w naprawdę sporym wrocławkim korku - a to przecie obecnie najwiekszy parking na świecie - nie jestem w stanie zagrzać silnika, temperatura co najwyżej podniesie się o góra 1 kreskę.

Jeśli jest dobrze odpowietrzony to raczej obstawiam na błąd wskażnika. Jestem ciekaw jaką temperaturę bedzie wskazywał na zimno gdy temperatura za oknem wzrosnie do poziomu upałów.
Pozdrawiam
Czubcia
--------------
1,9D65; 2001
biały blaszak z gepardem na bokach

Obrazek
Avatar użytkownika
czubcia
Kangoogaduła
Kangoogaduła
 
Posty: 219
Dołączył(a): środa, 25 kwietnia 2007, 23:00
Lokalizacja: Wrocław

Re: Wentylator Chłodnicy

Postprzez TomP poniedziałek, 22 listopada 2010, 15:41

Witam,mam podobny problem. Wiatrak chłodnicy nie działa, sam nie wiem kiedy przestał chodzić, ale było to nie później jak miesiąc temu. Dziś zrobiłem obejście do akumulatora w celu sprawdzenia i działa, Termostat sprawny, gdyż widzę jak temp. spada w pewnym momencie dość gwałtownie, i powoli rośnie. Stanowi to dla mnie problem, gdyż potrzebuję auta na miasto. Dodam jeszcze, że wybija mi jeden z bezpieczników w komorze silnika (30A), przypuszczam że to od tego wiatraka jest, i pytanie teraz jak dojść do tego gdzie jest zwarcie?? I jeszcze jedno nie jestem elektrykiem ale czytając Wasze posty nasuwa mi się pytanie, czy jeśli odepnę kostkę od czujnika temp. to mogę rozwiązać problem ty,czasowo?? Piszecie, że wiatrak działa wtedy cały czas...
TomP
Kangoorzątko
Kangoorzątko
 
Posty: 27
Dołączył(a): środa, 21 lipca 2010, 21:28

Re: Wentylator Chłodnicy

Postprzez Lucass poniedziałek, 22 listopada 2010, 16:14

Przyczyny szukałbym w przekaźniku wentylatora. Prawdopodobnie on jest powodem powstawania zwarcia.
Poniższe rysunki pomogą Ci znaleźć. Musisz tylko dopasować silnik.
Załączniki
przekaźniki phI.gif
przekaźniki phI.gif (58.29 KiB) Przeglądane 898 razy
bezpieczniki komora silnika.gif
bezpieczniki komora silnika.gif (201.6 KiB) Przeglądane 898 razy
Pozdrawiam, Lucass
Obrazek
Zapraszam na http://www.wedrowki.com
Avatar użytkownika
Lucass
Kangoomistrz 2012, ale w dalszym ciągu Zdiagnozowany Kangooholik Podróżny
Kangoomistrz 2012, ale w dalszym ciągu Zdiagnozowany Kangooholik Podróżny
 
Posty: 10332
Dołączył(a): środa, 28 czerwca 2006, 23:00
Lokalizacja: Kraków, zasadniczo...

Re: Wentylator Chłodnicy

Postprzez TomP poniedziałek, 22 listopada 2010, 17:10

mogę jeszcze dodać, że zauważyłem iż przy samym podpięciu wentylatora do akumulatora z obejściem wszystkiego grzeją się niesamowicie kable i dochodzi do ich kopcenia :/ nie wiem, czy nie jest coś nie tak z silnikiem wiatraka, i to jest powodem wybijania bezpiecznika.:( No cóż walczę z nim jeszcze trochę a potem jadę w drogę ze sprawnym czy bez :/
TomP
Kangoorzątko
Kangoorzątko
 
Posty: 27
Dołączył(a): środa, 21 lipca 2010, 21:28

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Pytam

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 48 gości