Jak poprawić ogrzewanie tyłu?

Pytam, bo nie wiem jak coś zrobić

Jak poprawić ogrzewanie tyłu?

Postprzez sw poniedziałek, 18 października 2004, 06:48

Jak wiadomo ogrzewanie tylnej kanapy w naszym kangurku pozostawia troche do zyczenia. Francuscy bracia mają to rozwiązane nieco lepiej.
Wpadłem na pomysł, aby nawiew na nogi (ten drugi, który rzekomo ma ogrzewać tył, ale nie ogrzewa) przedłuzyć o jakies 50cm za pomocą karbowanej rurki. Łatwo ją wygiąć i dopasować do kształtu tunelu. Straty ciepła będą niewielkie, a powietrze będzie dostarczone dokładnie na nogi pasażerów. Miejsca jest dość sporo.

Czy ktoś z Was próbował takich lub innych rozwiązań? Jak one się sprawdziły?
sw
Kangoomaniak
Kangoomaniak
 
Posty: 1255
Dołączył(a): poniedziałek, 5 stycznia 2004, 00:00

Postprzez jon104 poniedziałek, 18 października 2004, 10:23

Nie próbowałem ponieważ rzadko ktoś siedzi w kangoo-rku za mną, ale pomysł wydaje sie być dobry. Latem klima też lepiej zadziała. Gdyby tak jeszcze podizelić strumień powietrza tak aby nieco więcej poszło na całej szerokości fotela kierowcy i pasażera to można by upiec dwie pieczenie przy jednym ogniu :wink:
Pozdrawiam - Janusz
http://www.pozadomem.eu
------------------------
Alize '03 dCi BYŁ!!!
Avatar użytkownika
jon104
Kangoomaniak
Kangoomaniak
 
Posty: 1535
Dołączył(a): czwartek, 2 października 2003, 23:00
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Postprzez yasak piątek, 29 października 2004, 11:16

Sprawa bardzo mnie zainteresowała, czy " sw " poczynił jakieś próby z tym patentem ?
Avatar użytkownika
yasak
Kangoogaduła
Kangoogaduła
 
Posty: 331
Dołączył(a): wtorek, 27 lipca 2004, 23:00
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez sw piątek, 29 października 2004, 11:35

yasak napisał(a):Sprawa bardzo mnie zainteresowała, czy " sw " poczynił jakieś próby z tym patentem ?


Na razie przemyśliwuję i czekam na wenę twórczą i chwilę wolnego czasu. :)
sw
Kangoomaniak
Kangoomaniak
 
Posty: 1255
Dołączył(a): poniedziałek, 5 stycznia 2004, 00:00

Postprzez yasak piątek, 29 października 2004, 12:01

Dzisiaj wsadzam głowę pod kierownicę i zobaczę o co tam chodzi, czy ten dodatkowy kanał da się ukryć czy ma on być na widoku.

Pozdrawiam Yasak
Blue Privilege 1,2 16V
Avatar użytkownika
yasak
Kangoogaduła
Kangoogaduła
 
Posty: 331
Dołączył(a): wtorek, 27 lipca 2004, 23:00
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez Magic piątek, 26 listopada 2004, 13:10

yasak napisał(a):Dzisiaj wsadzam głowę pod kierownicę i zobaczę o co tam chodzi, czy ten dodatkowy kanał da się ukryć czy ma on być na widoku.


No i nie napisałeś co tam zobaczyłeś :)
Dolna część obudowy nagrzewnicy ma 4 wyloty - dwa dolne, odpowiadające za ogrzewanie tyłu, oraz po jednym z lewej i prawej, dmuchające na nogi tych z przodu. Wyloty mają przekrój prostokątny i są dość duże, nie mierzyłem, ale na oko jakieś 5 x 3 cm. Przy zdjętej konsoli WSZYSTKIE działają dobrze.

Wg. mnie Renault skopało dwie sprawy. Przede wszystkim nie zrobili w obudowie konsoli odpowiednio wyprofilowanej "kierownicy" dla powietrza tłoczonego z dolnych wylotów. W rezultacie powietrze odbija się od załamań wewnątrz obudowy i na zewnątrz wydostaje się bardzo stłumiony strumień.
Druga sprawa to złe umiejscowienie wylotów. Dystans jaki powietrze ma do pokonania jest po prostu za duży, zwłaszcza przy kłopocie numer 1. Mści się niestety "ekonomiczne" wykonanie Kangurka.

Teoretycznie wewnątrz konsoli jest trochę miejsca z obu stron lewarka żeby przeprowadzić giętką rurę (tzw. peszel), ale nie podoba mi się to z dwóch względów:
- średnica będzie dość mała, i prawdopodobnie będzie to rozwiązanie mało skuteczne;
- karbowana rura będzie powodować duże opory przepływu.
Przeprowadzenie rur wewnątrz konsoli jest utrudnione przez znajdujący się tam komputer oraz (u mnie) przez blokadę lewarka znajdującą się po prawej stronie.

Drugim rozwiązaniem (które zastosuję) jest:
Etap 1 - wykonanie przejściówek (rura PVC + koszulka termokurczliwa?, zobaczę), które założę na dolne wyloty z nagrzewnicy. Dzięki temu powietrze bez strat w strumieniu dojdzie aż do kratki wylotowej w konsoli.
Etap 2 - jeśli nie poprawi to wyraźnie sytuacji, dodam po ok 25 cm rury PVC w szarej otulinie (coby się komponowała ;) ) zamocowanej wzdłuż konsoli na zewnątrz niej, żeby powietrze było dostarczane bezpośrednio pod fotel. Rura będzie wprowadzona bezpośrednio w kratkę wylotową konsoli, co oznacza jej zniszczenie - trudno.

Etap 1 planuję na najbliższą niedzielę. Porobię fotki i przez tydzień sprawdzę na ile sytuacja się poprawiła, i w nastepną niedziele przejdę ewentualnie do etapu 2, również robiąc fotki. Po czym efekty opublikuję :)
Avatar użytkownika
Magic
Kangoorzątko
Kangoorzątko
 
Posty: 14
Dołączył(a): wtorek, 12 października 2004, 23:00

Pytanie do ogrzewania

Postprzez go¶æ piątek, 26 listopada 2004, 13:56

Tu dejwid Witam kolegów kangoorofanów (Mam problemy z zalogowaniem)!

Pytanie moje jest nastêpuj±ce: Jak u Was wygl±da sprawa ogrzewania z przodu?
Przysz³o kilka stopni mrozu, a u mnie z wentylacji wieje ch³odem :( . Nawet po kilku minutach jazdy po mie¶cie z nawiewów ledwie letnim powietrzem dmucha. Wska¼nik temperatury pokazuje prawie trzeci± kreskê (1.2 8V '98) wiec powinno jako¶ cieplej byæ :cry: W trasie to wogóle zgroza - wczoraj wróci³em, a dzisiaj jestem przeziêbiony. A¿ bojê siê my¶lec co bêdzie przy wiêkszych mrozach
go¶æ
 

Postprzez Bocze piątek, 26 listopada 2004, 15:31

Sprawdź linki sterujące przy panelu sterowania ogrzewaniem. (Trzy pokrętła od ogrzewania) :o
Avatar użytkownika
Bocze
Kangoorzątko
Kangoorzątko
 
Posty: 25
Dołączył(a): niedziela, 29 sierpnia 2004, 23:00

Postprzez mobarski piątek, 26 listopada 2004, 21:22

Bocze napisał(a):Sprawdź linki sterujące przy panelu sterowania ogrzewaniem. (Trzy pokrętła od ogrzewania) :o




a można dokładniej? Bo mam ten sam problem. W zeszłym roku było cudnie, a tera ( w między czasie wymieniali mi cały rozżąd) nie grzeje nic. Czy jest możliwe że to tylko źle ustawione cięgna, bo regulując pokrętłami otrzymuję powietrze zimne, chłodne lub mniej chłodne (czyt trochę ciepłe :D ) ale nie ma tej możliwości abym mógł sobie w samochodzie zdjąć kurtkę. :D
Maciek
Avatar użytkownika
mobarski
Kangoogaduła
Kangoogaduła
 
Posty: 133
Dołączył(a): czwartek, 1 lipca 2004, 23:00
Lokalizacja: Suchedniów

Postprzez PanKot piątek, 26 listopada 2004, 22:01

mam podobny problem z ogrzewaniem jak u Dejwida. Właśnie wlazłem na forum aby o to samo zapytać. Nie zaglądałem jeszcze pod pokrętła regulacyjne ale ... , czy tam jest jakaś możliwość naciągnięcia linki?
Ktoś to widział? Ktoś to robił?
U mnie też jest nie za ciepło w Kangoorku. Łapki marzną.
1,2;RN;60KM; żółty'98; tył-drzwi, CB-Alan-101, alu15", wersja sportowa (trampki w bagażniku).
MB 123 230CE 1984r.
Avatar użytkownika
PanKot
Kangoomaniak
Kangoomaniak
 
Posty: 1650
Dołączył(a): niedziela, 4 lipca 2004, 23:00
Lokalizacja: Warszawa

Następna strona

Powrót do Pytam

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 111 gości