osłona zimowa ???

Pytam, bo nie wiem jak coś zrobić

Re: osłona zimowa ???

Postprzez Wiz piątek, 18 grudnia 2009, 11:47

Jesli chcesz ja zaslonic to jak dla mnie jest to rownoznaczne z "demontazem", skoro jest to niech juz zostanie.
Tak troszke dokladniej:
IC (intercooler) jest po to by schlodzic powietrze ktore sie bardzo nagrzalo podczas procesu sprezania. Jesli nie obnizysz temp. powietrza ilosc jaka zostanie dostarczona do komory spalania bedzie mniejsza niz przewidywana przez producenta i programiste mapy wtryskow. Nie wiem jakie moga byc konsekwencje, ale wydaje mi sie ze moze sie wytworzyc wieksza ilosc sadzy ktora skutecznie bedzie blokowac i zapychac katalizator i zawor EGR.
Mam nadzieje ze niczego nie popieprzylem i troche pomoglem.
Wiiz
ANTYKLUBOWICZ
STOPER DROGOWY :D
smoke tires not drugs
Aktualnie czerwone Clio 3 ph 1, choć wole żony niebieskie Clio 4 GT :)


Avatar użytkownika
Wiz
Użytkownik zbananowany
 
Posty: 1967
Dołączył(a): sobota, 26 marca 2005, 00:00
Lokalizacja: Moim domem praca, dom hotelem :(

Re: osłona zimowa ???

Postprzez MZ_MZ poniedziałek, 21 grudnia 2009, 12:10

Wiz napisał(a):Jesli chcesz ja zaslonic to jak dla mnie jest to rownoznaczne z "demontazem", skoro jest to niech juz zostanie.
Tak troszke dokladniej:
IC (intercooler) jest po to by schlodzic powietrze ktore sie bardzo nagrzalo podczas procesu sprezania. Jesli nie obnizysz temp. powietrza ilosc jaka zostanie dostarczona do komory spalania bedzie mniejsza niz przewidywana przez producenta i programiste mapy wtryskow. Nie wiem jakie moga byc konsekwencje, ale wydaje mi sie ze moze sie wytworzyc wieksza ilosc sadzy ktora skutecznie bedzie blokowac i zapychac katalizator i zawor EGR.
Mam nadzieje ze niczego nie popieprzylem i troche pomoglem.
Wiiz


Teoretycznie tak jest,
jednak praktycznie,
jak latem pow. ma 20 st.C , to wydaje się, że po obecnych temp. i tak powietrze jest bardziej zchłodzone (nawet z zasłonietą chłodnicą) :? Może się mylę?
MZ
jest - Kangoo ...
był - Kangoo ...

Obrazek
Avatar użytkownika
MZ_MZ
Kangoogaduła
Kangoogaduła
 
Posty: 457
Dołączył(a): wtorek, 19 września 2006, 23:00
Lokalizacja: Wielka Polska

Re: osłona zimowa ???

Postprzez Lucass poniedziałek, 21 grudnia 2009, 15:10

Wydaje mi się, że jednak trochę się mylisz. Chodzi o to, że jeżeli przez chłodnicę IC w ogóle nie będzie przepływało powietrze, to w ogóle nie będzie wymiany ciepła z otoczeniem. Co za tym idzie sprężone w sprężarce powietrze (jak wiadomo przy sprężaniu temp. się podnosi) w IC się nie schłodzi, mało tego, prawdopodobnie będzie rozgrzewało sam IC do swojej temperatury. Czyli do momentu rozgrzania się IC może być jako tako. Potem już tylko padaka. Jednym słowem efekt daleki od zamysłu konstruktorów.
:)
Pozdrawiam, Lucass
Obrazek
Zapraszam na http://www.wedrowki.com
Avatar użytkownika
Lucass
Kangoomistrz 2012, ale w dalszym ciągu Zdiagnozowany Kangooholik Podróżny
Kangoomistrz 2012, ale w dalszym ciągu Zdiagnozowany Kangooholik Podróżny
 
Posty: 10332
Dołączył(a): środa, 28 czerwca 2006, 23:00
Lokalizacja: Kraków, zasadniczo...

Re: osłona zimowa ???

Postprzez Wiz poniedziałek, 21 grudnia 2009, 17:55

W momencie sprezania powietrze naprawde dosyc mocno sie nagrzewa. IC moze sie szybko nagrzac a pozniej z braku przewiewu to juz bedzie lipa. Inna bajka ze 90% uzytkownikow tego silnika na tym forum nawet nie poczuje roznicy :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
ANTYKLUBOWICZ
STOPER DROGOWY :D
smoke tires not drugs
Aktualnie czerwone Clio 3 ph 1, choć wole żony niebieskie Clio 4 GT :)


Avatar użytkownika
Wiz
Użytkownik zbananowany
 
Posty: 1967
Dołączył(a): sobota, 26 marca 2005, 00:00
Lokalizacja: Moim domem praca, dom hotelem :(

Re: osłona zimowa ???

Postprzez Rafal1504 poniedziałek, 21 grudnia 2009, 18:54

Mam pytanie w mojej wersji to jest 1,5 dCi 70 KM jest IC?
Pozdrawiam Rafał
Obrazek

1,5 dCi Oasis 70 KM 2007 Klima, hak, radio CB
Avatar użytkownika
Rafal1504
Kangoogaduła
Kangoogaduła
 
Posty: 164
Dołączył(a): niedziela, 18 listopada 2007, 00:00
Lokalizacja: k/Kalisza

Re: osłona zimowa ???

Postprzez mullann wtorek, 22 grudnia 2009, 17:47

Chyba nie ma.....ale nie jestem na 100% pewny.
DAWNO DAWNO TEMU: Trafic '10 - 2.5 150KM; Trafic '08 - 2.0 115KM oraz dwa Kangoo (stary i nowy)
Aktualnie PEUGEOTy
Avatar użytkownika
mullann
Kangoogaduła
Kangoogaduła
 
Posty: 295
Dołączył(a): wtorek, 20 listopada 2007, 00:00
Lokalizacja: Zielona Góra - okolice

Re: osłona zimowa ???

Postprzez mullann wtorek, 22 grudnia 2009, 17:55

Wiz napisał(a):W momencie sprezania powietrze naprawde dosyc mocno sie nagrzewa. IC moze sie szybko nagrzac a pozniej z braku przewiewu to juz bedzie lipa. Inna bajka ze 90% uzytkownikow tego silnika na tym forum nawet nie poczuje roznicy :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

A co latem? Chodzi i odbiór ciepła przez IC? Jeżeli mamy na zewnątrz +30C to jaka temperatura jest wtedy za IC, przecież nie wyższa niż zimą z przysłoniętym wlotem?
Ja osobiście zakładam osłonę dopiero poniżej -1C (osłona zasłania tylko duży wlot, ten w listwie jest odsłonięty)

No i zaliczam się do tych 90% :lol:
DAWNO DAWNO TEMU: Trafic '10 - 2.5 150KM; Trafic '08 - 2.0 115KM oraz dwa Kangoo (stary i nowy)
Aktualnie PEUGEOTy
Avatar użytkownika
mullann
Kangoogaduła
Kangoogaduła
 
Posty: 295
Dołączył(a): wtorek, 20 listopada 2007, 00:00
Lokalizacja: Zielona Góra - okolice

Re: osłona zimowa ???

Postprzez Lucass wtorek, 22 grudnia 2009, 21:22

Nie jest istotna temp zewnętrzna. Powiedzmy, że IC jest w stanie schłodzić powietrze o 20 stopni. Schłodzi je niezależnie od tego, czy na zewnątrz jest 30 na plusie, czy 10 na minusie.
Jeżeli zassane ma -10 to po sprężeniu powiedzmy +30, a po schłodzeniu w IC znów +10 Różnica = 20 stopni. Jeżeli zassane ma +30, po sprężeniu +70 po przejściu przez IC +50. Różnica znów = 20 stopni.
Oczywiście wielkości są przykładowe.
Jeżeli gorący kaloryfer osłonisz, to w pokoju raczej będzie zimno, a rura odpływowa będzie miała podobną temperaturę jak zasilająca.
Podobnie jest z IC. Jego zadaniem jest możliwie (w danych warunkach) jak największe schłodzenie sprężonego powietrza. Jeżeli go zasłonisz - nie schłodzi i będzie tak jakby go w ogóle nie było tzn temp wejścia będzie w przybliżeniu równa temp. wyjścia. Czyli sprawność IC będzie w przybliżeniu równa 0
Pozdrawiam, Lucass
Obrazek
Zapraszam na http://www.wedrowki.com
Avatar użytkownika
Lucass
Kangoomistrz 2012, ale w dalszym ciągu Zdiagnozowany Kangooholik Podróżny
Kangoomistrz 2012, ale w dalszym ciągu Zdiagnozowany Kangooholik Podróżny
 
Posty: 10332
Dołączył(a): środa, 28 czerwca 2006, 23:00
Lokalizacja: Kraków, zasadniczo...

Re: osłona zimowa ???

Postprzez Szumak wtorek, 22 grudnia 2009, 21:46

Obawiam się Łukasz, że jest to zbyt duże uproszczenie. Bardziej skłaniałbym się ku stwierdzeniu, że szybkość oddawania ciepła w tym przypadku nie będzie funkcją liniową i będzie zależna wprost proporcjonalnie do różnicy temperatury. A wobec powyższego przy ujemnej temperaturze otoczenia chłodzenie będzie skuteczniejsze nawet z przysłoniętym wlotem powietrza.
Suzuki Marauder [2001]:
Obrazek
Suzuki Burdelmam C50 [2006]
Obrazek
Był: Kangur Polarny 1.2 16V LPG [2002]:
Obrazek
Była: Babcia Asia 1.8 [1994]:
Obrazek
Avatar użytkownika
Szumak
Vice Kangoomistrz 2012
Vice Kangoomistrz 2012
 
Posty: 1963
Dołączył(a): piątek, 27 czerwca 2008, 11:26
Lokalizacja: SBI - GMB - GWE

Re: osłona zimowa ???

Postprzez Lucass wtorek, 22 grudnia 2009, 21:58

Wiem, że to spore uproszczenie, niemniej jednak gdyby to przysłanianie było aż tak obojętne, to zimą wszystkie 65 konne dCiki powinny dostawać przyrostu z 10-15 kucy z tytułu samego spadku temp zasysanego powietrza. O 85-cio konnych nawet nie wspomnę :mrgreen:
A tak chyba nie jest... :?
Pozdrawiam, Lucass
Obrazek
Zapraszam na http://www.wedrowki.com
Avatar użytkownika
Lucass
Kangoomistrz 2012, ale w dalszym ciągu Zdiagnozowany Kangooholik Podróżny
Kangoomistrz 2012, ale w dalszym ciągu Zdiagnozowany Kangooholik Podróżny
 
Posty: 10332
Dołączył(a): środa, 28 czerwca 2006, 23:00
Lokalizacja: Kraków, zasadniczo...

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Pytam

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 96 gości

cron