Polecam CB w Kangurze

Pytania i porady dotyczące audio, CB i nawigacji satelitarnej i tel. komórkowych w naszych samochodach

Postprzez Rafal czwartek, 18 listopada 2004, 15:04

a co Ty na to???
http://allegro.pl/show_item.php?item=35102653
ma homologacje.. i co z tego, co to daje???
1998 kangoo 1,4 LPG -to był kangoor...
2006 kangoo pampa 1,5 dci
2006 trafic 2,0 dci -to był trafic....
2008
Avatar użytkownika
Rafal
Szaman klubowy
Szaman klubowy
 
Posty: 1339
Dołączył(a): poniedziałek, 29 września 2003, 23:00
Lokalizacja: Gdynia

Postprzez sw czwartek, 18 listopada 2004, 16:11

Ano tak, zapomniałem o ważnej rzeczy. Otóż radio powinno być homologowane. Tylko wówczas można uzyskać pozwolenie radiowe w URTiP. Pozwolenie kosztuje 82zł. Niektórzy twierdzą (tak jak na tej aukcji), że nie jest potrzebne, jeśli radio ma do 4W mocy. Problem w tym, że nigdzie takiego przepisu nie widziałem. Dlatego ja mam i wożę pozwolenie radiowe.
Policja (upierdliwa, bo normalny nie spyta) może zażądać takiego pozwolenia i w przypadku jego braku może zarekwirować sprzęt. Ale zaznaczam - nie wiem jak jest w tych nowych przepisach (albo plotkach).

Stąd ta homologacja jest ważna. Homolowane do samochodów są tylko radia 4W, które mają do 40 kanałów (czyli nasz Alan100+ się łapie).
sw
Kangoomaniak
Kangoomaniak
 
Posty: 1255
Dołączył(a): poniedziałek, 5 stycznia 2004, 00:00

Postprzez Rafal czwartek, 18 listopada 2004, 17:04

a ja szukam i szukam...

http://www.urtip.gov.pl/urtip/a/tekst.j ... ews_id=720

wynika z tego ze naprawde nie potrzeba zezwolenia, ani rejestracji na cb do 4W. alan 110+ jest dostebny na allegro 245- nowka, niecale 200 uzywka, no i 320 w sklepie, ale za to upust na montaz. Zaraz sie zdecyduje i niedlugo bede smigal z CB
hura hura :D :D :D :D
1998 kangoo 1,4 LPG -to był kangoor...
2006 kangoo pampa 1,5 dci
2006 trafic 2,0 dci -to był trafic....
2008
Avatar użytkownika
Rafal
Szaman klubowy
Szaman klubowy
 
Posty: 1339
Dołączył(a): poniedziałek, 29 września 2003, 23:00
Lokalizacja: Gdynia

Postprzez Alberciak czwartek, 18 listopada 2004, 19:31

Macie koledzy rację. Zmieniły się przepisy i od sierpnia nie potrzeba zezwolenia na te radyjka o których piszecie.
POZDRAWIAM
_______________________________________
1,5 dCi Privilege
Gwiezdny Pył
Avatar użytkownika
Alberciak
Kangoogaduła
Kangoogaduła
 
Posty: 368
Dołączył(a): sobota, 22 maja 2004, 23:00
Lokalizacja: Warszawa - BEMOWO

Postprzez Pepe piątek, 19 listopada 2004, 14:05

Faktycznie, teraz nie trzeba mieć pozwolenia na CB.
Dla zbyt dociekliwych funkcjonariuszy naszych organów ścigania, proponuję mieć przy sobie kopię dziennika ustaw.
Tu pełny tekst: http://www.infor.pl/dzienniki_ustaw/index.html
Dziennik Ustaw z 2004 nr 169 pozycja 1774 strona 2.
Jeśli chodzi o sam sprzęt, to polecam CD Presidenta model "Herbert" (stary) - może jest duży, ale za przyzwoitą kasę mamy naprawdę bardzo dobry sprzęt. Jestem CB-stą od nastu lat i trochę radyjek przerzuciłem i uważam, że to radio jest najlepsze. Jest bardzo selektywne i nawet dalekie stacje są słyszalne. W radiach typu Alan 100+ itp, takie stacje są w szumach, poprostu słyszymy tylko trzaski. Tego typu radia są dobre do łączności "wzrokowych". Wiem zaraz się podniosą głosy, „ale ja mam Alana i u mnie jest dobrze". Wierzcie mi ja też miałem Alana 78+ i byłem z niego zadowolony do czasu, aż się przesiadłem na Presidenta.
Takiego Presidenta można trafić na wspomnianym Allegro już za 200,00 zł.
Co do anteny to tak jak przedmówcy polecam anteny montowane na stałe, (choć sam mam magnes, często się przesiadam z auta do auta) bardzo ważne, aby antena miała dobrą masę z samochodem. Sam bat im dłuższy tym lepszy, ale spokojnie 1 m wystarczy, i tak najważniejszą sprawą jest właściwa regulacja (dostrojenie) anteny.

W przypadku pytań służę radą.
Pozdrawiam Piotr Pepe
Kaleido 1,2 16V
GG 2424618
Avatar użytkownika
Pepe
Kangoorzątko
Kangoorzątko
 
Posty: 25
Dołączył(a): czwartek, 17 czerwca 2004, 23:00
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez sw wtorek, 23 listopada 2004, 09:14

Zgadzam sie z Pepe. Tylko wez pod uwage jedną rzecz: na trasie wcale nie chcemy slyszec wszystkich. Zasieg 5-15km zaleznie od pogody zupelnie wystarcza. Slyszenie dalej byłoby uciążliwe szczególnie w miastach i w okolicach skrzyżowań dróg krajowych. Tak więc i tak trzebaby ograniczać zasięg potencjometrem.
sw
Kangoomaniak
Kangoomaniak
 
Posty: 1255
Dołączył(a): poniedziałek, 5 stycznia 2004, 00:00

Postprzez Pepe wtorek, 23 listopada 2004, 09:59

Całkowicie się z Tobą zgadzam, ale w przypadku dobrego radia, mamy wybór. Możemy słyszeć wszystkie stacje, (choć dalekie trochę ciszej) albo możemy się od nich odciąć i mieć nasłuch tylko na stacje o najmocniejszym sygnale. Natomiast w tych radyjkach powiedzmy "prostszych" takiego wyboru nie mamy, albo mamy w głośniku szumy, albo słuchamy najmocniejszych stacji.
Czasami daleki zasięg się przydaje, jadąc drogą, która nie jest uczęszczana przez kierowców ciężarówek, chcemy się dowiedzieć jak jechać?
I wtedy właśnie dalsze łączności się przydają, niestety radia typu Alan 100+ tego nie wykonają. Potencjometr "squelch" służy tam do całkowitego odcięcia się od szumów i słuchania bliskich stacji. W dobrych radiach oprócz tego potencjometru, który spełnia przeznaczoną mu rolę mamy kilka filtrów, które dają nam więcej możliwości regulacji przychodzącego sygnału.
Cieszę się, że coraz więcej kierowców aut osobowych zakłada CB, swoją wypowiedzią chciałem pomóc osobom, które dopiero zaczynają przygodę z CB. Chcę ich ostrzec przed błędami, które sam popełniłem, tzn. zakup taniego radia, które oczywiście będzie spełniać swoją rolę, ale po jakimś czasie może okazać się niewystarczające.
To tak jak z samochodami "maluchem" i "Torbaczem" i jednym i drugim można jeździć, ale porównując komfort jazdy każdy z nas wybierze Torbacza. :D

Więc zakładajmy CB w swoich samochodach, i do usłyszenia w eterze!!
55 i 51
Pozdrawiam Piotr Pepe
Kaleido 1,2 16V
GG 2424618
Avatar użytkownika
Pepe
Kangoorzątko
Kangoorzątko
 
Posty: 25
Dołączył(a): czwartek, 17 czerwca 2004, 23:00
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez Rafal środa, 1 grudnia 2004, 21:39

MAM!!!
W koncu mam!!! zamontowali mi mojego alana. Troche jestem w szkou i nie umiem gadac z tymi co mowi: stasiu jade na wage , wsypali mi 12 lyzek i chyba ma powyzej 24 ton", ale wszystko z czasem...
dzis caly dzien bylem na nasluchu :D :D :D
Antena kosztowala 150pln , montaz wszystkiego 120, ale uwazam ze sie sfrajerowalem, bo warto samemu zamontowac (nie ma w tym filozofi) a pojechac tylko na synchronizacje za 15 pln. Mniejsza z tym radyjko dzilala, tylko mam wrazenie ze ma zasieg 2 km, ale zweryfikuje to na trasie.
1998 kangoo 1,4 LPG -to był kangoor...
2006 kangoo pampa 1,5 dci
2006 trafic 2,0 dci -to był trafic....
2008
Avatar użytkownika
Rafal
Szaman klubowy
Szaman klubowy
 
Posty: 1339
Dołączył(a): poniedziałek, 29 września 2003, 23:00
Lokalizacja: Gdynia

Postprzez Rafal środa, 1 grudnia 2004, 21:58

acha jeszcze jedno, odosze pierwsze wrazenie ze tirowcy lubi gadac miedzy soba a nas "maluchow" maja w dupie
1998 kangoo 1,4 LPG -to był kangoor...
2006 kangoo pampa 1,5 dci
2006 trafic 2,0 dci -to był trafic....
2008
Avatar użytkownika
Rafal
Szaman klubowy
Szaman klubowy
 
Posty: 1339
Dołączył(a): poniedziałek, 29 września 2003, 23:00
Lokalizacja: Gdynia

Postprzez sw czwartek, 2 grudnia 2004, 10:43

1) przede wszystkim słuchaj (najlepiej przez tydzien). Potem sie wszystkiego nauczysz. To specyficzny język.

Kilka przykładów:
krokodyle - inspekcja transportu drogowego
misiaki, federalni - policja
hulajnoga - policja na motorze
zieloni - inspekcja ekologiczna

A, no i trzeba obserwować liczby kilometrowe na słupkach na poboczu (tych biało-czerwonych) - trzeba mieć w nocy dobre oczy.

Typowe zapytanie: mobilki jak dróżka na ... (nazwa miejscowości)
Podziękowanie: dzięki kolego, miłego dzionka/weekendu, szerokości/przyczepności, bajo.

W żadnym wypadku nie używać skomplikowanych słów!

A poza tym jest całkiem ok.
sw
Kangoomaniak
Kangoomaniak
 
Posty: 1255
Dołączył(a): poniedziałek, 5 stycznia 2004, 00:00

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Audio, CB, nawigacja, mobile

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 35 gości