CB radio w "nowym" Kangurze.

Pytania i porady dotyczące audio, CB i nawigacji satelitarnej i tel. komórkowych w naszych samochodach

Re: CB radio w "nowym" Kangurze.

Postprzez jas piątek, 18 kwietnia 2008, 19:30

reno napisał(a):Defa z bardzo popularnego forum CB-radio.
Massacio wie o kogo chodzi ;)


tez wiem, kavka wie, kerry wie, ...

:mrgreen:

a foty chetnie zobacze 8-)

pozdrawiam

jas
Avatar użytkownika
jas
II Vice Kangoomistrz 2008
II Vice Kangoomistrz 2008
 
Posty: 985
Dołączył(a): wtorek, 10 maja 2005, 23:00
Lokalizacja: z nienacka ;o)

Re: CB radio w "nowym" Kangurze.

Postprzez reno piątek, 18 kwietnia 2008, 20:07

O rany!!!!!! tworzyłem dluugiego posta na tematy poruszane przez poprzedników ale wygląda na to że
poszedł w "kosmos" :cry: Postaram się go napisać ponownie, ale może jutro rano ;)
Opowiem o Vox-ach i innych, prostszych metodach, możliwych do zrealizowania przełączania radia na nadawanie bez
użycia przycisku w mikrofonie (grucha :twisted: ) czyli PTT.
Masaccio. Kupiłem Lafayette Ermes + Sirio AS-100. Na montaż "w dziurkę" zdecyduje sie
jak dojdę do wnioski ze CB jest mi przydatne w samochodzie. N.B. montaż na stale jest
z bardzo niewielu licznych rad udzielanych na CB-radio forach z którymi zgadzam sie w 100%.
Kavka, Kerry, Massaccio a też i inni zainteresowani, zapraszam na PW
i postaram się udowodnić Wam jaką faktycznie wiedza dysponuje "guru" Defender przed
którym tylu ludzi wali czołobitność :lol: Broń Boże nie mam nic przeciwko temu człowiekowi,
ale moją zasadą jest - "być uczciwym wobec innych".

P.S.
Może jutro znajdę czas aby zrobić parę fotek z montażu, ale nie spodziewajcie się rewelacji :lol: :lol: :lol:
"Nowy" Helios, dCi 105 KM 2008, kobitka - już u nowego pana
Jeep GC 5,7 HEMI, 330 KM, '05
MB ML 350, '07 - prezent od żonki :)
Fiat Panda 1,3 JTD, '06
Wypoczynek nad morzem: http://www.marine24.pl"
Avatar użytkownika
reno
Pierwszy Kangoo 2 w rodzinie ;)
Pierwszy Kangoo 2 w rodzinie ;)
 
Posty: 332
Dołączył(a): piątek, 14 marca 2008, 00:45
Lokalizacja: Mielno

Re: CB radio w "nowym" Kangurze.

Postprzez reno sobota, 19 kwietnia 2008, 15:21

Trochę się zapędziłem z tym Defem, zostawmy to i wracajmy do meritum.
Lucass napisał(a):korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku."

Pomijając kwestię "martwości" tego przepisu, mamy tu lukę prawną. Przepis mówi wyraźnie TELEFONU, CB-radio telefonem
nie jest!!! - jest radiotelefonem lub poprawniej radiostacją. Radiotelefonem jest każda komórka. Gdyby napisano -"urządzeń komunikacyjnych
wymagających trzymania mikrofonu" - wówczas sprawa byłaby jasna.
Przypuszczam, że taki przepis, mówiący o trzymaniu mikrofonu w ręku nie obowiązuje w większości krajów EU. Gdyby tak było,
producenci sprzętu CB natychmiast zareagowaliby produkcja urządzeń z VOX-em.
Co do VOX-a, zajrzałem na podane linki i zobaczyłem ze cena takiego ustrojstwa jest równa połowie ceny radia z niższej polki :shock:
Lucass napisał(a):Często wadą zestawów z VOXem jest ich bezwładność. Tzn opóźnienie z jakim działają po "usłyszeniu " głosu.

Jest to kwestia niewłaściwej regulacji VOX-a, dobrze ustawiony VOX nie obcina początków transmisji.
W obu "dużych" radiach które mam w domu VOX działa bez problemów, choć przyznam szczerze rzadko korzystam z tej funkcji.
Jeśli pracuję na SSB czyli "wstęgach" nadawanie uruchamiam, i tu proszę się nie śmiać, przerobionym pedałem od maszyny do szycia :)
Każdy, poprawnie skonstruowany VOX powinien posiadać funkcje "Anti VOX" która zapobiega uaktywnieniu VOX-a przez dźwięki dochodzące z głośnika
urządzenia. Problemem jest to ze Anti VOX działa tylko w połączeniu z urządzeniem w którym jest zainstalowany. tak wiec każdy odgłos pochodzący z innego
źródła będzie uruchamiał VOX-a, a wiadomo, że natężenie rożnych dźwięków we wnętrzu samochodu jest bardzo zmienne :cry:
O ile wstawienie VOX-a do radia CB, dla przeciętnego elektronika, nie powinno stanowić problemu, układ pracuje na prostym scalaku operacyjnym który
można kupić za grosze, a całość z aplikacją zmieścić na płytce o wymiarach 2x2 cm, pozostaje kwestia jego ciągłego regulowania :cry:
Np. robimy trochę głośniej radio samochodowe - musimy skręcić czułość VOX-a, to samo gdy chcemy pogadać z pasażerem/ami w samochodzie a przecież
CB-radio powinno być "bezobsługowe" i jak najmniej absorbować kierowcę.
Następnym problemem jest umiejscowienie mikrofonu ("gruchy") - przy VOX-ie powinien być umiejscowiony 5-10 cm naprzeciwko ust.
Chyba prostszym i skuteczniejszym sposobem byłoby uruchamianie nadawania np. przy pomocy "nożnego" włącznika umieszczonego w pobliżu pedału sprzęgła, lub przycisku na kierownicy.
Nie ma co tu jednak chyba teoretyzować, bo ilość mandatów wlepionych za nadawanie na CB podczas jazdy jest znikoma, a ci których złapano to eeeehhhh :)
"Nowy" Helios, dCi 105 KM 2008, kobitka - już u nowego pana
Jeep GC 5,7 HEMI, 330 KM, '05
MB ML 350, '07 - prezent od żonki :)
Fiat Panda 1,3 JTD, '06
Wypoczynek nad morzem: http://www.marine24.pl"
Avatar użytkownika
reno
Pierwszy Kangoo 2 w rodzinie ;)
Pierwszy Kangoo 2 w rodzinie ;)
 
Posty: 332
Dołączył(a): piątek, 14 marca 2008, 00:45
Lokalizacja: Mielno

Re: CB radio w "nowym" Kangurze.

Postprzez Lucass sobota, 19 kwietnia 2008, 17:04

reno napisał(a):Pomijając kwestię "martwości" tego przepisu [...]

No, tu pozwolę sobie nie zgodzić się... :mrgreen:

A co do luki... kwestia interpretacji. Niestety u nas prawo przeważnie trzeba interpretować, a nie stosować :evil:
Jeżeli policjant się uprze, sprawa oprze się o sąd. A sędzia może nie dostrzec różnicy, bo wyjdzie z założenia, że chodzi o bezpieczeństwo, a nie różnice semantyczne.
BTW osobiście uważam, że jeżeli dopuszczono do używania pasmo CB, to paranoją byłoby wprowadzanie ograniczenia możliwości jego użytkowania przez kierowców. Prościej byłoby zakazać używania w ogóle. Na całym świecie z tego pasma korzystają przede wszystkim kierowcy i to nie na postoju ale właśnie na drodze, w czasie jazdy. Myślę, że bilans użytkowania tych urządzeń i tak wychodzi na plus. Tzn dzięki radiu udało się uniknąć większej ilości sytuacji niebezpiecznych, niż tych sytuacji spowodować. Zwykle komunikat nadawany przez CB trwa kilka, góra kilkanaście sekund. To mniej niż włożenie płyty do odtwarzacza, które nie jest zakazane, a powoduje dodatkowo konieczność oderwania wzroku od drogi. Co innego komórka - tu uwaga (niekoniecznie wzrok ;) ) może zostać przekierowana na długie minuty.
Mając CB i informację, zwolnisz przed miejscem gdzie stoi radiowóz, czyli zwykle tam, gdzie np jest ograniczenie. Nie mając CB nie zawsze to zrobisz, powodując przynajmniej potencjalne zagrożenie. Na autostradzie też pojedziesz ostrożniej jeśli będziesz miał info o video. Możesz ich wcale nie spotkać ale pojedziesz ostrożniej :!:
I przecież o to powinno chodzić.
Niestety policjantom nie chodzi o nasze bezpieczeństwo tylko o wynik w postaci mandatu. Ale tak działa polska Policja. Policjant nie jest rozliczany z tego ilu kolizjom, czy wypadkom zapobiegł, tylko ile sprzedał mandatów. Posiadacz/użytkownik CB to tak jak pies ogrodnika. Sam nie zje i drugiemu nie da. No to trzeba mu życie uprzykrzyć :twisted: :evil:
Niestety wiem co piszę...
Pozdrawiam, Lucass
Obrazek
Zapraszam na http://www.wedrowki.com
Avatar użytkownika
Lucass
Kangoomistrz 2012, ale w dalszym ciągu Zdiagnozowany Kangooholik Podróżny
Kangoomistrz 2012, ale w dalszym ciągu Zdiagnozowany Kangooholik Podróżny
 
Posty: 10332
Dołączył(a): środa, 28 czerwca 2006, 23:00
Lokalizacja: Kraków, zasadniczo...

Re: CB radio w "nowym" Kangurze.

Postprzez reno sobota, 19 kwietnia 2008, 20:03

Lucass
Nie można odmówić Tobie racji bo tak wygląda nasza rzeczywistosc, niestety. :cry:
"Nowy" Helios, dCi 105 KM 2008, kobitka - już u nowego pana
Jeep GC 5,7 HEMI, 330 KM, '05
MB ML 350, '07 - prezent od żonki :)
Fiat Panda 1,3 JTD, '06
Wypoczynek nad morzem: http://www.marine24.pl"
Avatar użytkownika
reno
Pierwszy Kangoo 2 w rodzinie ;)
Pierwszy Kangoo 2 w rodzinie ;)
 
Posty: 332
Dołączył(a): piątek, 14 marca 2008, 00:45
Lokalizacja: Mielno

Re: CB radio w "nowym" Kangurze.

Postprzez bogdan02 sobota, 19 kwietnia 2008, 20:15

reno jak będziesz miał ochotę zlikwidować pedał od maszyny do szycia i wstawić orginał za free to daj znać na pw.
bogdan02 - Już jestem emerytem
Xsara Picasso 1,8 LPG i Xsara 1,8 LPG Też francuzy czyli nieprzewidywalne samochody
Avatar użytkownika
bogdan02
Kangooekspert
Kangooekspert
 
Posty: 916
Dołączył(a): środa, 24 października 2007, 23:00
Lokalizacja: Wieluń

Re: CB radio w "nowym" Kangurze.

Postprzez reno sobota, 19 kwietnia 2008, 20:41

Co do montażu.
Postanowiłem wrzucić CB do auta tytułem próby aby sprawdzić czy to mi się faktycznie przyda.
Założyłem montaż jak najmniej inwazyjny i umożliwiający szybkie "zwiniecie".
Często stosowany montaż na półce "fakturowce" odpadł ze względów ergonomicznych.
Dobre miejsce na półce pod wyświetlaczem radia odpadło ze względów j.w +
radio za bardzo na widoku + duża "inwazyjność".
Pozostała konsola z wajcha od biegów. Zaleta jest wygodny i "bezwzrokowy"
dostęp do gałek, łatwość demontażu, mała inwazyjność, po zdemontowaniu "wieszakow dziurki
będą prawie niewidoczne. Wady to: widoczność i trochę utrudniony
dostęp do dźwigni hamulca ręcznego.
Od konsoli wzdłuż prawego progu auta, pod wykładzina, poprowadziłem kabel koncentryczny RG58U
zakończony wtykami UC-1. Drugi koniec kabla wyprowadziłem przez szczelinę w klapce zakrywającej
podnośnik na prawym boczku przestrzeni ładunkowej i na tym końcu dałem "beczkę".
Zrobiłem tak dlatego ze oryginalny 3,5m kabel anteny był za krotki, a jednocześnie mogę łatwo zmienić
antenę, lub podłączyć antenę zamocowana na stale, jeśli dojdę do wniosku ze jest taka potrzeba.
Na uchwyt mocujący radio nakleiłem z obu stron samoprzylepne paski rzepa (cześć "misiowata").
Musze jeszcze poprawić estetykę "zawieszek" przykręconych do konsoli. Prawdopodobnie tez okleję je "misiem" rzepa.
Uchwyt rada wchodzi miękko w zawieszki i wszystko stabilnie się trzyma.
Po odłączeniu anteny i zasilania (gniazdo zapalniczki), radio można ukryć przed niepożądanym wzrokiem w podłokietniku.
Kabel anteny na zewnątrz poprowadziłem w rynience i słupku prawych drzwiczek i wprowadziłem do wnętrza od dołu,
bez przecinania uszczelki. Zapobiegnie to przedostawaniu sie wody spływającej po kablu do środka samochodu.
"Beczka" jest widoczna bo ją wyciagnalem do zdjecia. Normalnie kabel i beczka są schowane pod plastikiem boczka.
A oto fotki:
Załączniki
3.jpg
3.jpg (51.24 KiB) Przeglądane 948 razy
5.jpg
5.jpg (44.86 KiB) Przeglądane 956 razy
7.jpg
7.jpg (47.97 KiB) Przeglądane 953 razy
"Nowy" Helios, dCi 105 KM 2008, kobitka - już u nowego pana
Jeep GC 5,7 HEMI, 330 KM, '05
MB ML 350, '07 - prezent od żonki :)
Fiat Panda 1,3 JTD, '06
Wypoczynek nad morzem: http://www.marine24.pl"
Avatar użytkownika
reno
Pierwszy Kangoo 2 w rodzinie ;)
Pierwszy Kangoo 2 w rodzinie ;)
 
Posty: 332
Dołączył(a): piątek, 14 marca 2008, 00:45
Lokalizacja: Mielno

Re: CB radio w "nowym" Kangurze.

Postprzez reno sobota, 19 kwietnia 2008, 21:00

bogdan02 napisał(a):jak będziesz miał ochotę zlikwidować pedał od maszyny do szycia i wstawić orginał za free to daj znać na pw.

Nie bardzo łapię o co chodzi.....????? :?
"Nowy" Helios, dCi 105 KM 2008, kobitka - już u nowego pana
Jeep GC 5,7 HEMI, 330 KM, '05
MB ML 350, '07 - prezent od żonki :)
Fiat Panda 1,3 JTD, '06
Wypoczynek nad morzem: http://www.marine24.pl"
Avatar użytkownika
reno
Pierwszy Kangoo 2 w rodzinie ;)
Pierwszy Kangoo 2 w rodzinie ;)
 
Posty: 332
Dołączył(a): piątek, 14 marca 2008, 00:45
Lokalizacja: Mielno

Re: CB radio w "nowym" Kangurze.

Postprzez Masaccio sobota, 19 kwietnia 2008, 23:00

Lucass napisał(a):Niestety wiem co piszę...
I to niestety nie z doświadczenia jako kierowca czy użytkownik CB, tylko... Takie realia mamy niestety. Mam nadzieję tylko, że sam nie polowałeś na mandaty (nawet jeśli, to zostanie ci wybaczone) ;)

reno, jak dla mnie montaż super :)
Avatar użytkownika
Masaccio
Kangoomaniak
Kangoomaniak
 
Posty: 3842
Dołączył(a): sobota, 11 marca 2006, 00:00
Lokalizacja: Wrocław

Re: CB radio w "nowym" Kangurze.

Postprzez reno sobota, 19 kwietnia 2008, 23:37

Masaccio napisał(a):reno, jak dla mnie montaż super :)

Dzięki, ale cała robota nie była zbyt finezyjna :) .
Jeżeli dojdę do wniosku, że radio zostanie w aucie na stałe poprowadzę zasilanie z aku lub skrzynki
bezpieczników tak aby napięcie było cały czas niezależnie od kluczyka w stacyjce, po to
by mieć wolne gniazdo zapalniczki do podłączenia innych akcesoriów. Nie chcę stosować
"rozgałęziacza" z gniazda zapalniczki bo robi się za duży miszung z kablami.
W przypadku zdemontowania wszystkiego dziurki po wkrętach na konsoli są z góry niewidoczne.
Pozostaną dwie małe dziurki po wieszaku mikrofonu, a te ostatecznie można zakryć jakaś naklejką.
"Nowy" Helios, dCi 105 KM 2008, kobitka - już u nowego pana
Jeep GC 5,7 HEMI, 330 KM, '05
MB ML 350, '07 - prezent od żonki :)
Fiat Panda 1,3 JTD, '06
Wypoczynek nad morzem: http://www.marine24.pl"
Avatar użytkownika
reno
Pierwszy Kangoo 2 w rodzinie ;)
Pierwszy Kangoo 2 w rodzinie ;)
 
Posty: 332
Dołączył(a): piątek, 14 marca 2008, 00:45
Lokalizacja: Mielno

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Audio, CB, nawigacja, mobile

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 38 gości