Komputerowe...

Off-topic: tematy związane z techniką

Komputerowe...

Postprzez MaciekR4 wtorek, 6 lipca 2010, 17:54

Na początek - nie wiem czy dobry dział :)

A teraz konkretniej - stacjonarny komputer zaczął mi się zawieszać kilka minut po włączeniu...zawieszał się nawet jak go zostawiałem włączonego z pulpitem na monitorze bez uruchomionego żadnego programu...nie przegrzewał się, a dla pewności dałem nową pastę termo na procka i chipset - zero efektów...nawet nie ma tego "bip" słyszalnego przy uruchamianiu komputera :(

obecnie - po kliknięciu guzika włączania startuje wentylator na procku i grafice, dysk i napęd DVD...na monitorze dioda nadal jest jak w stanie czuwania (nie zmienia się jej kolor z pomarańczowego na zielony)...

Przy okazji ostatniego uruchomienia się - pracował dość długo...sprawdziłem rejestr (żadnych błędnych wpisów etc.)...memtestem pamięć - żadnych błędów...dysk nie miał bad sektorów...żadnego wirusa czy czegoś podobnego (w pamięci również)...

Jednak przy próbie ponownego uruchomienia wystartował tylko wcześniej wspomniany dysk, napęd i wentylator na procku i grafice...

Pomyślałem - zasilacz, ale daje napięcia wyższe od tych podanych w książce od płyty głównej o max. 0.35V i nie wiem, czy to dobrze, czy nie powinien dawać równych wartości (wiadomo, +/- te 0.1-0.15V)...ew. co może być przyczyną braku uruchomienia kompa do końca...

Na serwis nie chcę póki co oddawać - może Komuś z Was coś zaświta w głowie :)
Obrazek
Avatar użytkownika
MaciekR4
Kangooekspert
Kangooekspert
 
Posty: 628
Dołączył(a): sobota, 11 lipca 2009, 22:28
Lokalizacja: WOT - Otwock

Re: Komputerowe...

Postprzez Marek_Bielsko wtorek, 6 lipca 2010, 18:00

Też tak miałem w PC.

Wyjmij baterię z płyty głównej taką CR32 costam (czy jakoś tak) i wsadź ją powrotem. Jej wyjęcie spowoduje reset BIOSu itp. czy jakoś tak.

Potem komputer powinien wystartować.


Mój się włączył i działał, ale krótko. Teraz stoi i jest składowiskiem części.
Marek_Bielsko
Antykangoorowicz
Antykangoorowicz
 
Posty: 2019
Dołączył(a): niedziela, 2 listopada 2008, 13:20
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Komputerowe...

Postprzez Lucass wtorek, 6 lipca 2010, 18:08

Miałem dokładnie taki sam problem jakiś czas temu. W dokładnie takich samych okolicznościach, tzn po wymianie pasty pomiędzy prockiem i radiatorem komputer przestał reagować na start. Tzn startował wentylator ale nie zgłaszał się BIOS (bipnięcie) i monitor pozostawał martwy. Wszytkie domowe metody włącznie z konsultacjami forumowych speców zawiodły i skończyło się na serwisie. Okazało się, że (oczywiście zakładając uczciwość serwisanta) że któraś z nóżek podstawy procka nie stykała, prawdopodobnie na skutek poruszenia procesorem przy wymianie pasty.
Podejrzewam, że wystarczyło wyczyścić styki procesora, bo trudno mi uwierzyć w wygięcie jednej nóżki, a sąsiednich nie (procesora nie wyjmowałem z podstawy, a jedynie mocowałem na nim wentylator). Kosztowało mnie to 40 albo 60 zeta, już nie pamiętam.

Możesz wyjąć procek spróbować przetrzeć styki spirtem (delikatnie!)przedmuchać wszystko i włożyć z powrotem. Ale ja nie biorę odpowiedzialności za skutki ;)
Pozdrawiam, Lucass
Obrazek
Zapraszam na http://www.wedrowki.com
Avatar użytkownika
Lucass
Kangoomistrz 2012, ale w dalszym ciągu Zdiagnozowany Kangooholik Podróżny
Kangoomistrz 2012, ale w dalszym ciągu Zdiagnozowany Kangooholik Podróżny
 
Posty: 10332
Dołączył(a): środa, 28 czerwca 2006, 23:00
Lokalizacja: Kraków, zasadniczo...

Re: Komputerowe...

Postprzez MiGo wtorek, 6 lipca 2010, 18:56

Lucass napisał(a):Podejrzewam, że wystarczyło wyczyścić styki procesora, bo trudno mi uwierzyć w wygięcie jednej nóżki, a sąsiednich nie (procesora nie wyjmowałem z podstawy, a jedynie mocowałem na nim wentylator). Kosztowało mnie to 40 albo 60 zeta, już nie pamiętam.

Jeśli to był Intel LGA775, to całkiem możliwe (on nie ma nóżek tylko takie delikatne styki. W AMD można skrzywić nóżkę, a nawet urwać, ale trzeba się "napracować" (wyszarpywać z gniazda), ale to też jest do naprawienia. Serwisant mógł mówić prawdę.

Pozdrawiam

Michał
jest:
P 206
Było:
Kangur Klekot 1.9 bez dopingu
Fiat Bravo II 1.4 16V
MiGo
Kangoojunior
Kangoojunior
 
Posty: 91
Dołączył(a): środa, 14 kwietnia 2010, 20:07
Lokalizacja: Piaseczno i okolice

Re: Komputerowe...

Postprzez MaciekR4 wtorek, 6 lipca 2010, 19:00

dzięki :)

zaraz zrobię manewr z nóżkami i gniazdem procka...a bateryjka - ileż to razy była wyjmowana (a nóż zaskoczy ;P )
Obrazek
Avatar użytkownika
MaciekR4
Kangooekspert
Kangooekspert
 
Posty: 628
Dołączył(a): sobota, 11 lipca 2009, 22:28
Lokalizacja: WOT - Otwock

Re: Komputerowe...

Postprzez Lucass wtorek, 6 lipca 2010, 20:37

MiGo napisał(a):Jeśli to był Intel LGA775,
Tak było. Z tymi nóżkami to taki trochę mi skrót myślowy wyszedł, ale to co wystawało z gniazda podobnie wyglądało, a ja ślepawy jestem :mrgreen:
;)
Pozdrawiam, Lucass
Obrazek
Zapraszam na http://www.wedrowki.com
Avatar użytkownika
Lucass
Kangoomistrz 2012, ale w dalszym ciągu Zdiagnozowany Kangooholik Podróżny
Kangoomistrz 2012, ale w dalszym ciągu Zdiagnozowany Kangooholik Podróżny
 
Posty: 10332
Dołączył(a): środa, 28 czerwca 2006, 23:00
Lokalizacja: Kraków, zasadniczo...

Re: Komputerowe...

Postprzez MaciekR4 wtorek, 6 lipca 2010, 21:52

krótko mówiąc dupa :(

procek wymłem spirytusem...gniazdo wydmuchałem powietrzem z kompresora...po odłączałem wszystko, że został tylko procek na płycie i nadal bez jakiegokolwiek dźwięku - coś zdechło...

znalazłem jakiś poradnik, podobno najprostszy sposób diagnozy bez użycia narzędzi...podłączyłem wszystko co jest w obudowie, wyjąłem procka i wcisnąłem guzika od włączania - dysk i napęd ruszyły, potem guzik wcisnąłem i się wyłączyło wszystko, więc podobno to wina płyty głównej - ale czy to prawda ?

nic to - jutro jak uda mi się zjechać o ludzkiej porze do domku, to podrzucę go do jakiegoś serwisu i opowiem co mu jest :)


a szkoda, że nie działa...bo musiałem wszystko co firmowe od nowa robić - padło firmowe komputersko :(
Obrazek
Avatar użytkownika
MaciekR4
Kangooekspert
Kangooekspert
 
Posty: 628
Dołączył(a): sobota, 11 lipca 2009, 22:28
Lokalizacja: WOT - Otwock

Re: Komputerowe...

Postprzez Marek_Bielsko środa, 7 lipca 2010, 07:53

Jak dysk jest sprawny, to kupujesz mostek IDE/SATA na USB i masz dysk podpinany do lapka. Ja tak zrobiłem i za pecetem nie płaczę.
Marek_Bielsko
Antykangoorowicz
Antykangoorowicz
 
Posty: 2019
Dołączył(a): niedziela, 2 listopada 2008, 13:20
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Komputerowe...

Postprzez Szumak środa, 7 lipca 2010, 08:05

W pierwszej kolejności sprawdź jednak zasilacz: 90% takich przypadków z którymi miałem do czynienia.
Wyjmij pamięć, przedmuchaj sloty (można przemyć kontaktronem i wysuszyć) - to pomaga w większości pozostałych przypadków.

Test z "gołą" płytą jest jak najbardziej wskazany, procesora nie wyjmuję - bardzo małe prawdopodobieństwo jego winy.
Odepnij wszystko co można, jeśli bios nie sygnalizuje uruchomienia pojedynczym bipnięciem to wyjmij również pamięć - kod błędu: jednostajny przerywany sygnał dźwiękowy co około 1,5 sek.
Suzuki Marauder [2001]:
Obrazek
Suzuki Burdelmam C50 [2006]
Obrazek
Był: Kangur Polarny 1.2 16V LPG [2002]:
Obrazek
Była: Babcia Asia 1.8 [1994]:
Obrazek
Avatar użytkownika
Szumak
Vice Kangoomistrz 2012
Vice Kangoomistrz 2012
 
Posty: 1963
Dołączył(a): piątek, 27 czerwca 2008, 11:26
Lokalizacja: SBI - GMB - GWE


Powrót do Inne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 26 gości